Izstrādāta ierīce, kas iegūst ūdeni no gaisa

 

Berklijas universitātes un Masačūsetsas Tehnoloģiju institūta speciālisti ir radījuši ierīci, kas varētu atrisināt dzeramā ūdens ieguves problēmu nomaļos planētas reģionos. Ierīce pagaidām ir tikai prototips, taču pirmie izmēģinājumi ir visai daudzsološi, raksta Fortune.com.

Ierīces darbības pamatā ir īpašs materiāls, kas apvieno cirkoniju un adipīnskābi ((CH₂)₄(COOH)₂). Tas naktī savāc ūdens molekulas no gaisa, bet dienas gaitā Saules gaisma šo ūdeni atbrīvo kondensētājā.

Aprēķināts, ka atmosfērā ir apmēram 13 triljoni litru ūdens, bet ierīce sāk lietderīgi darboties jau ar gaisu, kura relatīvais mitrums ir ap 30%.

Reklāma

Sākotnējos izmēģinājumos jaunā ierīce spēja 12 stundu laikā «saražot» 3 litrus ūdens no katra kilograma cirkonija-adipīnskābes pat ļoti sausos reģionos.

Ir gan arī viens apgrūtinājums - cirkonija-adipīnskābes izgatavošanas augstās izmaksas. Taču pētnieki norāda, ka viņiem ir padomā alternatīvs materiāls, kurā izmantojams izplatītākais un lētāk iegūstamais alumīnijs.

Foto: news.mit.edu

Pasaules Veselības organizācija norāda, ka desmitajai daļai planētas iedzīvotāju nav piekļuves tīram dzeramajam ūdenim un 88% slimību cēloņu jaunattīstības valstīs ir tīra dzeramā ūdens trūkums.

Tas ir iemesls, kā dēļ miljoniem cilvēku ik gadu mirst no holeras, malārijas, caurejas un nepilnvērtīga uztura.

Ūdens no gaisa

Saistītie raksti
RTU Zinātnieki pierāda, ka hlorēšana ne vienmēr nodrošina dzeramā ūdens attīrīšanu

RTU Zinātnieki pierāda, ka hlorēšana ne vienmēr nodrošina dzeramā ūdens attīrīšanu

Zinātnieki briest ūdens «pasmelšanai» no «Eiropas»

Zinātnieki briest ūdens «pasmelšanai» no «Eiropas»

Dziļūdens kameras iemūžina noslēpumaino spokhaizivi

Dziļūdens kameras iemūžina noslēpumaino spokhaizivi


Seko mums Facebook lapā

Māja
Māja, Ķekava, 180000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 58000 EUR
Māja
Māja, Ķekava, 175000 EUR