Pēdējais lidojums ASV Nacionālās Aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) atspoļkuģu programmas ietvaros notiks 2010.gada 31.maijā, bet vēl pēc četriem mēnešiem kosmosa kuģi "Endeavour", "Discovery" un "Atlantis" tiks norakstīti, otrdien paziņoja NASA.
Šogad paredzēti vēl divi atspoļkuģu lidojumi uz Starptautisko kosmisko staciju (SKS), tie notiks 8.oktobrī un 10.novembrī. Savukārt 2009.gadā plānoti pieci lidojumi, bet 2010.gadā - trīs, pastāstīja NASA pārstāvis Robs Naviass.
Pēdējo lidojumu atspoļkuģu programmas ietvaros veiks "Endeavour". Programma tika sākta 1981.gada 12.aprīlī ar kosmosa kuģa "Columbia" startu no Kenedija kosmosa centra Keipkanaveralā.
Tomēr NASA paziņojumā uzsvērts, ka paredzētie kosmosa kuģu starta datumi var tikt mainīti.
Plānots, ka kopumā "Endeavour" pirms norakstīšanas būs veicis 25 kosmosa lidojumus, "Atlantis" - 32, bet "Discovery" līdz 2010.gadam izplatījumā būs pabijis 38 reizes.
Atspoļkuģi ir pirmie vairākkārt izmantojamie kosmosa kuģi. Sākotnēji tika uzbūvēti pieci kosmosa kuģi, taču divi no tiem cieta katastrofās un tā arī neatgriezās uz Zemes.
Kosmosa kuģis "Challenger" eksplodēja neilgi pēc starta 1986.gada 28.janvārī, bet "Columbia" gāja bojā 2003.gada 1.februārī, atgriežoties Zemes atmosfērā. Katrā no katastrofu cietušajiem atspoļkuģiem atradās septiņu astronautu liela apkalpe. Visi neveiksmīgo lidojumu astronauti gāja bojā.
Paredzēts, ka atspoļkuģus pēc to norakstīšanas nomainīs jaunas paaudzes kosmosa kuģi "Ares" un "Orion".





