Valdība tomēr varētu piešķirt finansējumu sadarbībai ar Kosmosa aģentūru

BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Valdība tomēr varētu piešķirt finansējumu Latvijas sadarbībai ar Eiropas Kosmosa aģentūru (EKA), trešdien Saeimas Ārlietu komisijas sēdē pieļāva Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) parlamentārais sekretārs Edvards Smiltēns («Vienotība»).

Viņš norādīja - ja Finanšu ministrija valsts budžetā radīs naudu sadarbības nodrošināšanai 1,3 miljonu eiro apmērā, Latvija varēs iekļauties termiņos un piedalīties projektos. Pašlaik jau atlasīti desmit pretendenti, tostarp seši zinātniskie institūti.

Saeimas komisija nolēma steidzamības kārtā pieņemt likumprojektu par valdības līgumu sadarbībai ar EKA.

Jau ziņots, ka valdība pagājušajā nedēļā vēl nepieņēma lēmumu par Latvijas turpmāko sadarbību ar Eiropas Kosmosa aģentūru, ko IZM bija piedāvājusi atlikt līdz 2018.gadam. Premjera amata pienākumu izpildītājs satiksmes ministrs Anrijs Matīss («Vienotība») sacīja, ka jautājuma izskatīšana atlikta, jo nepieciešams Finanšu ministrijas atzinums.

Informatīvajam ziņojumam ir ierobežotas pieejamības statuss, un bija plānots, ka valdība to skatīs sēdes slēgtajā daļā. IZM gan iepriekš bija norādījusi, ka valdībai nekavējoties jāpieņem lēmums, lai varētu organizēt sarunas ar EKA un panākt risinājumu līdz šā gada 31.janvārim, kad beidzas līdzšinējais sadarbības līgums.

Ministrija norāda, ka

Latvija no šā gada 31.janvāra kā vienīgā valsts ES var palikt bez juridiskām attiecībām ar EKA.

Aģentūra var pieprasīt atmaksāt līdzekļus, ko ieguldījusi Latvijas iesniegto projektu vērtēšanā, Latvijas doktorantu stažēšanās finansēšanā, kā arī ekspertu komandējumos uz Latviju. Sliktākajā gadījumā EKA var sākt tiesvedību pret Latviju, ja izdevumu kompensācija netiks saņemta bezstrīdus kārtībā.

IZM iepriekš vairākkārt bija prasījusi finansējumu sadarbībai ar EKA, tomēr nauda nav atradusies.

Protokollēmums paredzēja uzdot izglītības un zinātnes ministrei sākt sarunas par EKA Eiropas sadarbības valsts līguma Eiropas Sadarbības valsts plāna hartas parakstīšanas pārcelšanu no 2015.gada 31.janvāra uz 2018.gada janvāri, kad arī plānots lemt par nepieciešamo finansējumu valsts budžetā.

Par sarunu rezultātiem ministrei būtu jāziņo martā.

Lēmumprojekts paredzēja Ekonomikas ministrijai no šā gada 1.jūlija pārņemt atbildību par sadarbību ar EKA un Latvijas pārstāvību ES Konkurētspējas ministru padomē kosmosa daļas jautājumos.

IZM līdz 1.jūlijam būs jāizstrādā grozījumi likumā «Par Latvijas Republikas valdības un Eiropas Kosmosa aģentūras Eiropas sadarbības valsts līgumu» un grozījumi 2009.gada martā pieņemtajos valdības noteikumos «Par Latvijas Republikas valdības un Eiropas Kosmosa aģentūras līgumu par sadarbību kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem», paredzot, ka abu līgumu paredzēto saistību izpildi koordinē Ekonomikas ministrija.

Latvijas un EKA sadarbības līgums kosmosa jomā miermīlīgiem mērķiem tika parakstīts 2009.gadā. EKA projektos ietilpst kosmosa zinātne - astronomija, astrofizika, saules sistēma kosmosa izpēte, tostarp zemes novērošana, piemēram, vides monitorings un meteoroloģija, telekomunikācija un navigācija, dzīvības un fizikas zinātnes, kā arī zemes segmenta inženierija un izmantošana.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu