Zvaigžņu evolūcija kā uz delnas

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: ESA/Hubble & NASA

Dienvidu puslodē redzamais Tukāna zvaigznājs ir bagāts ar skaistiem objektiem, piemēram Tukāna pundurgalaktiku un otro spožāko lodveida zvaigžņu kopu 47 Tucanae.

Tomēr daži no objektiem nav tik populāri. Viens no tādiem ir vaļējā zvaigžņu kopa NGC 299, kas atrodas Mazajā Magelāna Mākonī aptuveni 200 000 gaismas gadu attālumā.

www.starspace.lv

Vaļējās zvaigžņu kopas zvaigznes ir veidojušās no viena molekulārā mākoņa. Gravitācija tās nesaista pārāk spēcīgi, tādēļ pēc ilgāka laika zvaigznes attālinās un kopa izjūk. Tā kā zvaigznes ir veidojušās vienā mākonī gandrīz vienlaicīgi, to ķīmiskais sastāvs un vecums neatšķiras. Tomēr tās nav identiskas, jo katram spīdeklim ir atšķirīga masa.

Šīs īpašības nosaka to, ka, skatoties uz šādu kopu, mēs redzam dažādus spīdekļus. Tas ir ne tikai skaists skats, bet arī ļoti vērtīga informācija zvaigžņu evolūcijas pētniekiem, jo zvaigznes dzīvi ļoti būtiski ietekmē tās masa.

Objekts NGC 299. Foto: ESA/Hubble & NASA

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu