Soli tuvāk robotu kontrolēšanai ar domām

 

Zinātniskā fantastika pamazām kļūst par realitāti, jo Masačūsetsas Tehnoloģiju institūtā (MIT) ir radīts Baksters (Baxter) - humanoīds robots, kuram cilvēks var dot norādes, neatverot muti, jo tas spēj «lasīt» domas.

Saistītie raksti

MIT pētnieki ir izstrādājuši sistēmu, kurā iesaistītam cilvēkam jāuzvelk elektroencefalogrāfijas (EEG) cepure ar elektrodiem. Ar tās palīdzību tiek monitorēta personas smadzeņu aktivitāte, faktiski lasīta informācija, kas tālāk tiek nodota Baksteram, lai viņš zinātu, vai nav kļūdījies, šķirojot krāsu bundžas un vadu spoles. Kā tas notiek, redzams zemāk pievienotajā video.

Šis ir kārtējais mēģinājums pilnveidot tehnoloģijas, kuras dod iespēju procesus kontrolēt, izmantojot domu spēku. Ja iepriekš līdzīgos eksperimentos cilvēks vispirms bija jāapmāca domāt tā, lai robota smadzenes un algoritmi domas prastu atšifrēt, tad Bakstera gadījumā MIT speciālisti izmantojuši citu pieeju. Proti, Baksters koncentrējas uz smadzeņu signāliem, kas zināmi kā «ar kļūdām saistīti potenciāli» («error-related potentials» (ErrPs)). Tos mūsu smadzenes ģenerē, tiklīdz pamana kādu kļūdu, raksta Cnet.com.

Reklāma

Citiem vārdiem sakot, strādājot ar Baksteru, cilvēkam-operatoram vairs nav jādomā par konkrētām darbībām, kas tam jāveic; atliek vien koncentrēties un darbībām, ko robots veic pareizi un ko nepareizi. «Vairs nav jāmācās domāt noteiktā veidā - mašīna tagad adaptējas tev, nevis tu mašīnai,» - tā MIT Datorzinātņu un Mākslīgā intelekta laboratorijas direktore Daniela Rusa.

Jāsaka gan, ka Baksters pagaidām prot atšķirt tikai «pareizi» no «nepareizi», taču pētnieki uzskata, ka viņu spēkos būt robotam iemācīt darboties ar vairākām izvēles iespējām. Bet eventuāli robotu vadība varētu kļūt krietni vien intuitīvāka, piemēram, pieprasot no mašīnas kādu konkrētu darbību bez nepieciešamības dot konkrētu komandu un spiest pogu.

Soli tuvāk robotu kontrolēšanai ar domām

Saistītie raksti
Roboti pār mums tik drīz vis nevaldīs

Roboti pār mums tik drīz vis nevaldīs

Fotostāsts: Honkongā uzbūvē robotu - Skārletu Johansoni

Fotostāsts: Honkongā uzbūvē robotu - Skārletu Johansoni

Zinātnieki spēj izveidot robotus molekulas lielumā

Zinātnieki spēj izveidot robotus molekulas lielumāSaistītie raksti

Seko mums Facebook lapā

Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 250000 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 89700 EUR
Dzīvoklis
Dzīvoklis, Rīga, 57900 EUR