Bardarbungas vulkāna seši scenāriji: cits par citu baisāki (16)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFP/LETA

Islande svētdien pazemināja aviācijas trauksmes līmeni līdz otrajai augstākajai pakāpei dienu pēc sarkanās pakāpes trauksmes izsludināšanas Bardarbungas vulkāna aktivitātes dēļ. Tomēr seismiskā aktivitāte vulkāna apkārtnē joprojām saglabājas, un aviācijas nozare ar aizturētu elpu gaida situācijas atrisinājumu.

Pēc zinātnieku novērtējuma Bardarbunga ir pietiekoši liels, lai spētu izraisīt gaisa satiksmes traucējumus Ziemeļeiropā un Atlantijas okeāna ziemeļdaļā, kā arī Islandē nodarīt būtiskus postījumus ar vulkāniskajiem izmešiem un plūdiem no ledāja.

Seši scenāriji

Volcanocafe.wordpress.com tikmēr apkopoti seši attīstības scenāriji saistībā ar Bardarbungas vulkānu.

1) Seismiskā aktivitāte mazinās, magmas virzība aprimst un izvirdums šoreiz nenotiek. Ar katru dienu šis scenārijs šķiet mazāk ticams. Sākotnēji vairums zinātnieku pauda, ka izvirduma iespēja ir 50 pret 50. Taču tagad iespēja, ka izvirdums nenotiks, tiek vērtēta vien zem 10%.

2) Neliels izvirdums no Bardarbungas centrālā vulkāna. Tagad tas ir ļoti maz ticams scenārijs, jo vulkānā kalderā spiediens samazinās.

3) Liels sprādzienveida izvirdums no Bardarbungas vulkāna centrālā krātera apkārtnes saistībā ar magmas kambaru sagrūšanu. Šāda scenārija risks arvien pieaug, ņemot vērā, ka magmas kambara «jumts» pēdējo dienu laikā pazeminās, izraisot krāterī fiksētās spēcīgās zemestrīces.

4) Maza mēroga izvirdums, lavai atstājot vulkānu caur zemes plaisām, kā tas notika 1996. gadā. Šāda iespēja būtiski mazinājusies, ņemot vērā jaunākos ģeoloģiskos novērojumus vulkāna apkārtnē.

5) Vidēji liels un ilgstošs izvirdums pa tektonisko plātņu robežām, līdzīgi kā Islandes Krafla vulkāna gadījumā. Šobrīd visticamākais scenārijs.

Foto: AFP/LETA

6) Milzīga izvirdumu sērija pa tektonisko plātņu robežām. Laikam ejot, šāds risks palielinās. Šobrīd šāda iespēja tiek vērtēta apmēram 10% robežās. Šis tiek vērtēts kā viens no bīstamākajiem scenārijiem, gaisā izmetot indīgas gāzes un vulkāniskos pelnus.

Islandes vulkāna Eijafjadlajegidla izvirdums 2010. gadā dramatiski traucēja gaisa satiksmi Eiropā. Eijafjadlajegidla vulkāna izvirdums sākās 2010.gada 14. aprīlī un ilga līdz jūnija vidum, milzīgajiem pelnu mākoņiem traucējot vairāk nekā 100 000 lidojumu, kas skāra astoņus miljonus pasažieru.

Komentāri (16)CopyLinkedIn Draugiem X
Uz augšu