Ērglis iznīcinājis divas no četrām melno stārķu olām

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: www.dabasdati.lv

Tiešraidē novērotajā melno stārķu ligzdā šodien ielauzies jūras ērglis, kurš iznīcinājis divas no četrām ligzdā esošajām olām, novēroja TVNET.

Ērglis ieradies ligzdā un sācis knābāt olas, kamēr viens no stārķiem satraukti lidinājās apkārt savam mājoklim.

Kā novēroja TVNET, ērglis paņēma vienu olu knābī, tad pagāja nostāk no ligzdas, kur ola no knābja izkritusi. Līdzīgi ērglis izrīkojās arī ar otru olu - paņēmis to knābī, viņš aiznesa to nostāk no ligzdas un palaida vaļā.

Pēc brīža ērglis tomēr pameta ligzdu un tajā atgriezās stārķis. Atlikušās divas olas stārķis novietoja atpakaļ ligzdas vidū, rūpīgi sakārtoja tām apkārt izvandītās sūnas un turpināja perēt.

Ērglis tiesā melnā stārķa olu
Ērglis tiesā melnā stārķa olu Foto: www.dabasdati.lv
Līdzīgs liktenis marta beigās piemeklēja jūras ērgļu ligzdu, kurai uzklupa vārna, neatgriezeniski sabojājot vienu no olām.

Lai gan ornitologi prognozēja, ka arī otra ola, visticamāk, netiks izperēta, pagājušajā nedēļā cālis tomēr izšķīlās.

Jau ziņots, ka šopavasar ir sākta arī tiešraide no melno stārķu ligzdas, kas atrodas Zemgalē, pie nelielas upītes augošā vecā ozolā. Pagājušajā gadā tajā mītošais putnu pāris izaudzināja divus melno stārķu mazuļus. Ja putni netiek traucēti, viņi vienā un tajā pašā vietā var ligzdot ļoti ilgi, norāda ornitologi. Ligzda ornitologiem ir zināma kopš 2013.gada.

Putnu pāris ligzdā ieradās marta beigās un līdz šim ir nodarbojās ar ligzdas atjaunošanu, veidojot ligzdas vainagu no sūnām, kas šai putnu sugai ir ļoti raksturīgi.

Pagājušajā gadā melno stārķu novērošana ar interneta tiešsaistes kameru bija neveiksmīga - ligzdā melnie stārķi parādījās tikai periodiski un olas netika izdētas.

Melnais stārķis augumā ir mazliet mazāks par balto stārķi, un tam balts ir tikai vēders un sāni. Putni pārtiek galvenokārt no nelielām zivtiņām un citiem ūdensdzīvniekiem - vardēm un kukaiņiem. Melnie stārķi galvenokārt apdzīvo vecus mežu masīvus, kuros ir upītes, dīķi, dažādi mitrāji, mitras meža pļavas.

Parasti mātīte ligzdā izdēj trīs līdz piecas olas, ko perē apmēram mēnesi, bet lidotprasmi jaunie putni apgūst divu mēnešu vecumā. Lai dotos uz siltajām zemēm, melnie stārķi Latviju pamet septembrī.

Eiropā melnie stārķi ir reti sastopama un īpaši aizsargājama suga.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Uz augšu