Ādažu poligonā varēs iepazīt boreālo mežu

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Evija Trifanova/LETA

Ādažu militārajā poligonā piektdien, 30.septembrī, notiks Vides diena, kuras laikā tiks iepazīts skuju koku meža veids - boreālais mežs un tā dabas vērtības, portāls TVNET uzzināja Aizsardzības ministrijā.

Ādažu poligonā jau gandrīz 100 gadus notiek militārās mācības, taču saimnieciskā darbība, tajā skaitā mežsaimniecība, tajā bijusi ierobežota. Šie neparastie apstākļi palīdzējuši lielās platībās saglabāties priežu mežiem ar dažāda vecuma koku audzēm, lielu dimensiju kokiem, arī stāvošiem un guļošiem sausiem kokiem – stumbeņiem, sausokņiem un kritalām, kas kalpo par mājvietām retām kukaiņu, ķērpju, sūnu un sēņu sugām.

Boreālo mežu pastāvēšana un atjaunošanās saistīta ar meža ugunsgrēkiem. Tādēļ tiem ir labvēlīga uguns ietekme – nelieli meža ugunsgrēki, kas rodas militāro mācību rezultātā vai pat lietojot īpašu apsaimniekošanas metodi – kontrolēto zemsedzes dedzināšanu, ko veic ugunsdzēsēju uzraudzībā.

Vides dienā notiks ekskursija dabā, kuras laikā dabas eksperte Sandra Ikauniece pastāstīs par boreālā meža dabas vērtībām un uguns ietekmi uz šo meža veidu, kukaiņu pētnieks Voldemārs Spunģis aicinās iepazīt boreālajā mežā sastopamos kukaiņus, bet sēņu pētniece Inita Dāniele palīdzēs noteikt sēņu sugas. Nacionālo bruņoto spēku karavīri ļaus apskatīt Ādažu poligona militārajās mācībās izmantoto tehniku.

Vides dienu Ādažu militārajā poligonā organizē Eiropas Savienības LIFE+ programmas atbalstītais projekts «Putni Ādažos» jeb «Īpaši aizsargājamo putnu sugu aizsardzības stāvokļa uzlabošana NATURA 2000 teritorijā «Ādaži»» sadarbībā ar Latvijas Dabas muzeju.

Eiropas Savienības LIFE+ programmas līdzfinansētā projekta «Putni Ādažos» laikā no 2014. līdz 2017. gadam aizsargājamo ainavu apvidū «Ādaži», kura lielāko daļu aizņem Ādažu poligons, 1620 ha platībā atjauno virsājus, boreālo mežu un augsto purvu – dzīvesvietas Eiropā retajam rubenim, vakarlēpim, zaļajai vārnai, sila cīrulim, stepes čipstei, purva tilbītei un brūnajai čakstei.

Projektu īsteno Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centrs sadarbībā ar partneriem – Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Latvijas Ornitoloģijas biedrību, AS «Latvijas Valsts meži» un Sējas novada domi.

Boreālais mežs ir skuju koku mežs, kas raksturīgs mūsu klimata apstākļiem. Veci vai dabiski boreāli meži ir Eiropas Savienības nozīmes aizsargājama dzīvotne. Šajos mežos ļoti nozīmīgi elementi ir veci, lielu dimensiju koki, liela izmēra stumbeņi un sausokņi, kā arī atvērumi vainaga klājā, kas veidojas, nokalstot, izgāžoties vai nolūstot kokam vai koku grupai. Šādi atvērumi ir ļoti svarīgi priežu sausieņu mežos, kur daudzas sugas ir atkarīgas no gaišiem un sausiem apstākļiem. Dabiskos boreālajos mežos ir arī dažādu vecumu koki, pretēji saimnieciskajiem mežiem, kur visi koki ir viena vecuma.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Uz augšu