ĀCM skartais «Ancers» rudenī cer atjaunot cūku audzēšanu

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: AFP/LETA

Uzņēmums «Ancers», kuram Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ nācās likvidēt kopumā 13 000 dzīvnieku divās lielās cūku novietnēs, rudenī cer atjaunot cūku audzēšanu vienā no fermām, pirmdien vēstīja raidījums «LNT Ziņas».

Par piemeklējuši nelaimi janvārī, kas dažās dienās iznīcināja daudzu gadu darbu, fermā Krimuldas novadā vēl atgādina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) brīdinājuma zīmes uz žoga. Kādu laiku tās tur arī paliks, lai atturētu svešiniekus ienākt fermas teritorijā, kas pēdējo mēnešu laikā pārveidota un sagatavota cūku audzēšanas atjaunošanai.

Tiek savienoti korpusi, lai cilvēkiem nav jāstaigā ārā un iekšā, kā arī ierīkoti jauni ceļi, kur tālāk novirzīt transportu. Uzņēmums cer, kas būs izdevies būtiski uzlabot biodrošības līmeni, lai gan joprojām ir neziņa par to, kā mēris iekļuva fermā. Iespējams, lielāku skaidrību sniegs policija, kas izmeklēšanu vēl turpina.

«Esam apzinājušies tos ceļus, kā vīruss varēja nokļūt mūsu saimniecībās, bet konkrēti nevienu mēs apstiprināt nevaram, jo tas ir puteklis siena kaudzē, kur atrast īsti nevar. Ir, protams, versijas par ļaunprātību, ir versijas par nejaušību, par grauzējiem,» sacīja SIA «Ancers» Ražošanas daļas vadītājs Paulis Nartišs.

Patlaban ir pabeigtas dezinfekcijas, mazgāšanas procedūras, saņemts laboratorijas apstiprinājums, ka kūtis ir tīras. Pēc divām dienām cūkaudzētavā tiks ievietotas 212 cūkas, ar kuru palīdzību tiks kontrolēts, vai sērga patiešām iznīdēta. Ja pēc 45 dienām laboratoriskie izmeklējumi apliecinās, ka viss kārtībā, septembrī tiks iepirktas 1000 cūku mātītes. Kamēr tām piedzims sivēni, paies mēneši, un pa šo laiku jāsakārto arī Salaspils ferma, kuru mēris skāra februārī.

Līdz šim «Ancers» kompensācijās saņēmis 1,6 miljonus eiro. Par skaitļiem uzņēmuma pārstāvis nevēlas runāt, bet atzīst, ka tas palīdzējis izdzīvot. «Kaut kā izvilksim, līdz ar nagiem, bet izvilksim,» saka Nartišs.

Pirms cūku mēra abās cūkaudzētavās strādāja aptuveni 35 cilvēki, bet lielākā daļa tika atlaista dienā, kad atklājies mēris. Tagad palikušie veic pat astoņu cilvēku darbu. Bet, ja izdosies atjaunot darbību, atpakaļ tiks saukti arī iepriekšējie darbinieki.

Citu valstu lielo saimniecību pieredze liecina, ka 10% gadījumu mēris atgriežas. Tomēr lielākoties darbību var atjaunot - tas izdevās arī Lietuvā strādājošam uzņēmumam.

Kopumā kopš 2014.gada ĀCM dēļ iznīcināti 14 000 cūku 48 saimniecībās. Slimības apkarošana un uzraudzība valstij jau izmaksājusi 18,5 miljonus eiro, tajā skaitā uzņēmumiem kompensācijās izmaksāti 4,4 miljoni eiro.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Uz augšu