Pārstrādei nodoti 15,8% sadzīves atkritumu (1)

TVNET
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: publicitātes

Eiropas Savienības (ES) statistikas biroja «Eurostat» jaunākie dati liecina, ka 2012.gadā Latvijas mājsaimniecībās tika radītas 613 000 tonnu sadzīves atkritumu, no kurām otrreizējai pārstrādei tika nodoti 15,8%, kamēr vidēji ES - 41,8%. Vienlaikus Latvijā pārstrādei nodoto atkritumu apjoms 2012.gadā, salīdzinot ar 2011.gadu, ir pieaudzis. Sadzīves atkritumu radīšanas un pārstrādes dinamiku Latvijā AS «Latvijas Zaļais punkts» apkopojis infografikā.

AS «Latvijas Zaļais punkts» direktors Kaspars Zakulis: «No kopējās sadzīves atkritumu masas pārstrādājami vai otrreiz izmantojami ir vismaz 70%. Vienlaikus ir arī valstis, kas iemācījušās teju visus sadzīves atkritumus izmantot otrreiz. Latvijā patlaban mērķtiecīgs darbs notiek izlietotā iepakojuma savākšanā un pārstrādē, kas veido 30% (~200 000 tonnu) no sadzīves atkritumiem.

No izlietotā iepakojuma 60% tiek savākti un nodoti otrreizējai izmantošanai vai pārstrādei.

Tomēr valstiski būtu jādomā, kā Latvijā attīstīt citu atkritumu veidu efektīvu un lietderīgu izmantošanu, lai resursus mēs izmantotu lietderīgi, nevis apglabātu poligonos.»

Saskaņā ar «Eurostat» datiem, 2012.gadā viens Latvijas iedzīvotājs radīja 0,85 kilogramus sadzīves atkritumu dienā jeb 310 kilogramus gadā. Tie ir vairāk nekā trīs lielie sadzīves atkritumu konteineri. Pieņemot, ka vidējais dzīves ilgums Latvijā ir 70 gadi, katrs no mums dzīves laikā rada vismaz 21 700 kilogramu sadzīves atkritumu.

Foto: Publicitātes
Latvija ir apņēmusies ES līdz 2020.gadam pārstrādāt vismaz 50% no mājsaimniecību sadzīves atkritumiem.

Tomēr pagaidām ar mērķa izpildi tik raiti nesokas, jo 2012.gadā pārstrādei tika nodoti 15,8% no visiem sadzīves atkritumiem. 2012.gadā šajā rādītājā Latvija apsteidza vien Rumāniju (2,6%), Maltu (12,1%), Slovākiju (13%) un Horvātiju (14,7%). Tikmēr pirmajās pozīcijās atradās Vācija (64,5%), Austrija (59,4%) un Beļģija (57,3%).

Lai pievērsu sabiedrības uzmanību atkritumu šķirošanai un pateiktos iedzīvotājiem, kuri šķiro atkritumus, AS «Latvijas Zaļais punkts» un «Eco Baltia grupa» īstenoja interaktīvo projektu «Zvani runā», kura laikā uz divām dienām Rīgas centrā novietoja īpaši pārveidotus runājošus šķirošanas konteinerus un ar slēptajām kamerām tika nofilmēts video.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu