Uzziņai: kad drīkst laukus miglot ar glifosātu saturošiem herbicīdiem?

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Lai samazinātu ražas zudumus, tajos sējumos, kuros ir nezāles, patlaban atļauts lietot dabīgo vielu glifosātu saturošus herbicīdus. Taču tas atļauts tikai graudu pilngatavības stadijās, turklāt ne ātrāk kā septiņas dienas pirms ražas novākšanas, informēja Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Dace Ūdre.

Šāds nosacījums ir spēkā tāpēc, ka graudu pilngatavības stadijā vārpa ir dzeltena, bez hlorofila, graudi ir cieti un fizioloģiski gatavi, līdz ar to vairs nenotiek barības vielu pārvietošanās no lapām uz graudiem. Šajā stadijā pēc augu aizsardzības līdzekļa lietošanas tā atliekas būs uz grauda virsmas kā smidzinājuma pārklājums, bet nenonāks pašā graudā.

«Apsmidzinot graudaugus ātrāk par šo pilngatavības stadiju, glifosāts nonāk graudā un būtiski palielinās atlieku daudzums, jo vēl turpinās barības vielu pārvietošanās no auga zaļajām daļām uz graudu. Maldīga ir doma, ka glifosāta lietošana paātrina graudu nobriešanu. Tieši otrādi, tā lietošana pārtrauc graudu briešanu, graudi sažūst, tādējādi samazinās raža,» norādīja Ūdre.

Rapša sējumos glifosātu saturošu herbicīdu atļauts lietot, ja sēklu mitrums ir mazāks par 30% un kad notiek dabiska rapša sēklu nogatavošanās, kas ir vismaz 14 dienas pirms ražas novākšanas.

Kā norāda VAAD pārstāve, glifosātu saturošu herbicīdu, tāpat kā jebkuru citu augu aizsardzības līdzekli var lietot, tikai precīzi un uzmanīgi ievērojot norādes tā marķējumā un instrukcijā - precīzi ievērojot norādītās devas, kultūrauga vai kaitīgā organisma attīstības stadiju, apstrāžu skaitu sezonā un nogaidīšanas laiku no pēdējās apstrādes līdz ražas novākšanai.

Nepareiza augu aizsardzības līdzekļu lietošana negatīvi ietekmē cilvēku, dzīvnieku veselību un vidi, kā arī rada tiešus zaudējumus lauksaimniekiem, jo tas ir pārkāpums, norāda VAAD.

Glifosāts ir plaša spektra herbicīds, kas labi šķīst ūdenī, relatīvi maztoksisks un ļoti efektīvs dziļi sakņojošos daudzgadīgo zāļu, grīšļa un platlapu nezāļu iznīcināšanas līdzeklis. Pasaulē glifosātu produktus ražo neskaitāmas kompānijas, un tie tiek pārdoti ar visdažādākajiem tirdzniecības nosaukumiem.

Kā liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati, Latvijā lietotais glifosāts ietilpst daudzu augu aizsardzības līdzekļu sastāvā - 18,2% no kopējā graudaugu un rapša sējumos izmantoto pesticīdu daudzuma.

Savulaik rakstījām, ka 2011.gada 19.jūlijā Viļķenes pagastā dāņu uzņēmums «Dan-Agro», miglojot ziedošu rapšu lauku ar insekticīdu, Viļķenes un Liepupes pagasta biškopjiem iznīcināja vairāk nekā 400 bišu saimes.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu