Krievijas premjers Vladimirs Putins paziņojis, ka Vācijas sadalīšana Austrumvācijā un Rietumvācijā bijis lēmums, kas no paša sākuma bija lemts neveiksmei. Šāda atklāsme ar divdesmit gadu novēlošanos izskanējusi Krievijas telekompānijas NTV uzņemtajā dokumentālajā filmā saistībā ar Berlīnes mūra krišanas divdesmitgadi.
Telekanāla NTV uzņemtajā filmā Putins pirmo reizi dalās savās pārdomās par tiem laikiem, kad viņš, būdams Valsts Drošības Komitejas spiegs, dzīvoja Vācijā. NTV publiskotajos filmas fragmentos Putins atceras brīdi, kad pirmo reizi ieraudzījis Berlīnes mūri, vienlaikus atzīstot, ka Vācijas sadalīšana nebija pareizs lēmums.
"Kad es pirmoreiz ieraudzīju mūri, tas atstāja lielu iespaidu. Taču notika tas, kam bija jānotiek – es uzskatu, ka Vācijas sadalīšanai nebija nekādas nākotnes," viņš saka filmā.
Dokumentālās filmas „Siena” autors ir kompānijas NTV žurnālists Vladimirs Kondratjevs. Pēc viņa teiktā, Putinam joprojām ir nostalģiskas izjūtas par Vācijas Demokrātiskajā republikā pavadītajiem gadiem un ilgas pēc draugiem, kurus nācies tur atstāt. Taču vienlaikus Putins ir pārliecināts, ka citas izejas nebija. "Man šķiet – bet es varu kļūdīties – ka tagad Putins šos notikumus uztver daudz mierīgāk. Viņš saprot, ka nebija alternatīvas un tagad viņš ir gandarīts par to, kā ir attīstījušās attiecības ar vienoto Vāciju, tādu, kāda tā ir šodien," klāsta žurnālists.
Taču tiem, kas cer uz dramatisku pavērsienu filmā, proti, apstiprinājumu tam, ka Putins ar ieroci rokā aizsargāja VDK biroju Drēzdenē no saniknotajiem demonstrantiem, nāksies vilties. "Putins ļoti skopi atbildēja uz šo jautājumu. Viņš nevēlas uzsvērt savu lomu. Es viņam vaicāju, cik kritiska bija situācija – viņš atbildēja: "Ļoti kritiska." Tie bija cilvēki, kas dienu iepriekš izdemolēja Austrumvācijas slepenā dienesta Štazi telpas turpat pāri ielai, 100 metrus tālāk," stāsta filmas autors.
Filmas veidotāji atzīst, ka Putinu mazāk interesē parādīt sevi kā bezbailīgu varoni, bet kā lielu draugu vāciešiem un Vācijai – būtiskam Krievijas darījumu partnerim. Dokumentālās filmas ”Siena” pirmizrāde gaidāma NTV kanālā jau šosvētdien – Berlīnes mūra krišanas divdesmitgades priekšvakarā.






