Noslēdzoties visdramatiskākajai priekšvēlēšanu kampaņai, kādu sava mūža laikā pieredzējusi pašreizējā paaudze, aptaujas liecina, ka otrdien gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu priekšvakarā demokrātu kandidātam Barakam Obamam ir ievērojams pārsvars pār viņa sāncensi no Republikāņu partijas Džonu Makeinu.
Tomēr Makeins pauda pārliecību, ka spēs sagādāt pārsteigumu sabiedriskās domas pētniekiem, otrdien gūstot uzvaru.
Savukārt 47 gadus vecais Ilinoisas senators kampaņas pēdējā dienā uzsvēra savas iespējamās uzvaras vēsturisko nozīmi, viņam kļūstot par pirmo melnādaino Baltā nama saimnieku.
"Šis ir izšķirīgs brīdis vēsturē," komentārā, kas pirmdien publicēts laikrakstā "The Wall Street Journal", norāda Obama. "Es aicinu jūs rītdien uzrakstīt nākamo lielisko nodaļu mūsu valsts [vēsturē] (..). Ja jūs man atdosiet savu balsi, mēs ne tikai uzvarēsim vēlēšanās - kopā mēs izmainīsim šo valsti un izmainīsim pasauli."
Tikmēr 72 gadus vecais Makeins, svētdienas pusnaktī uzstājoties mītiņā Maiami, brīdināja, ka Obama priekšlaicīgi jau "pielāgo Baltā nama aizkarus".
"Maks ir atgriezies, un mēs gatavojamies šajās vēlēšanās uzvarēt," skanot atbalstītāju ovācijām, piebilda republikāņu kandidāts.
"Mums atlikusi viena diena, līdz mēs pagriezīsim Ameriku jaunā virzienā," saviem sekotājiem Floridā sacīja Makeins. "Pirmkārt, visbeidzot un vienmēr mēs visi esam amerikāņi, un mēs šo valsti apvienosim un liksim šai valstij atkal virzīties uz priekšu."
Kampaņas pēdējā dienā Makeins gatavojas noslēgt priekšvēlēšanu maratonu, apmeklējot vismaz septiņas pavalstis - Floridu, Virdžīniju, Pensilvāniju, Tenesī, Indiānu, Ņūmeksiku un Nevadu, bet pēc tam atgriezties savā dzimtajā štatā - Arizonā.
Tikmēr Obama personīgi uzrunās vēlētājus tādos republikāņu bastionos kā Floridā, Ziemeļkarolīnā un Virdžīnijā, cenšoties šos štatus pārvilināt savā pusē.
Svētdien uzrunājot savus atbalstītājus Ohaio, demokrātu kandidāts atkārtoti uzsvēra, ka Arizonas senators turpināšot pašreizējā prezidenta politiku, kas novedusi pie nepieredzēti dziļās finanšu krīzes, kā arī "nebeidzamo karu" Irākā.
Arī Makeins "The Wall Street Journal" publicētajā rakstā uzbruka savam sāncensim, kritizējot viņa uzskatus ekonomikā.
"Senators Obama vēlas paaugstināt nodokļus un ierobežot tirdzniecību," norāda republikāņu kandidāts. "Pēdējo reizi, kad Amerika to darīja grūtā ekonomiskā [situācijā], tas noveda pie Lielās depresijas."
Pēdējā sabiedriskās domas pētniecības organizācijas "Gallup" un laikraksta "USA Today" aptauja, kuras rezultāti tika publicēti pirmdien, liecina, ka Obama Makeinu nacionālā mērogā apsteidz par 11 procentpunktiem. Par Ilinoisas senatoru gatavojas balsot 55% amerikāņu, kamēr viņa Arizonas kolēģi atbalsta 44% respondentu.
"Lai Makeins tomēr uzvarētu, pēdējā brīdī būtu nepieciešama neticama vēlētāju noskaņojuma maiņa vai milzīgs republikāņu pārsvars vēlēšanu dienas aktivitātē," norāda "Gallup".
Tikmēr laikraksta "The Wall Street Journal" un televīzijas kanāla "NBC News" kārtējā aptauja liecina, ka par Obamu balsos 51% vēlētāju, kamēr Makeinam priekšroku dod tikai 43%.
Svētdien publicētie televīzijas kanāla CNN pēdējās aptaujas dati liecina, ka demokrātu un republikāņu kandidātu atbalsta attiecīgi 53% un 46% amerikāņu, laikraksta "The Washington Post" un televīzijas kanāla "ABC News" aptaujā šī attiecība ir 54% un 43%, bet sabiedriskās domas pētniecības organizācijas "Rasmussen Reports" aptaujā - 51% un 46%.
Aptaujas arī liecina, ka Obama ir vadībā vairumā tā saukto kaujaslauku štatu, kur kandidāta uzvara var nodrošināt viņam uzvaru arī nacionālajā līmenī. Tā, piemēram, viņš Makeinu apsteidz Virdžīnijā un Ziemeļkarolīnā, kas jau gadu desmitiem nav atbalstījušas demokrātu kandidātu.
Piemēram, "The Washington Post" un ABC aptauja liecina, ka sešos par svārstīgiem uzskatītajos štatos Obamu vidēji atbalsta 51% respondentu, kamēr Makeinu - 47%.
Tajā pašā laikā Kvinipaku universitātes aptauja, kas veikta trijos tā sauktajos svārstīgajos štatos, kuriem pienākas vislielākais elektoru skaits, - Ohaio, Pensilvānijā un Floridā, liecina, ka Obamas pārsvars nedaudz sarucis.
Šobrīd demokrātu kandidātu Ohaio atbalsta 51% vēlētāju, bet republikāņu pretendentu - 42%, bet Floridā katram no viņiem atbalstu pauduši attiecīgi 53% un 41% respondentu. Tikmēr Floridā abu kandidātu izredzes ir līdzīgas.
Savukārt pirmdien publicētie CNN un "Opinion Research Corporation" (ORC) aptaujas rezultāti liecina, ka 59% amerikāņu Obamu uzskata par kandidātu, kurš nodrošinās "pārmaiņas", bet aptuveni tikpat daudz aptaujāto ir pārliecināti, ka Makeins to nespēs paveikt.
Puse no respondentiem atzīst, ka demokrātu kandidātam trūkst nepieciešamās pieredzes, tomēr 64% uzskata, ka viņš ir "spēcīgs līderis". Par republikāņu kandidātu šādās domās ir 62% aptaujāto.
CNN un ORC aptauja liecina, ka Makeina izredzes uzvarēt mazina viņa līdzbiedre un kandidāte uz viceprezidentes amatu Sāra Peilina, jo pašu Makeinu atbalsta 48% aptaujāto, kamēr abiem republikāņu kandidātiem kopā atbalstu izteikuši tikai 46%.








