EDSO: Ukraina atrodas «krustcelēs», tai joprojām draud karš

LETA/AFP
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Kaut arī ir manāmas iedrošinošas zīmes, ka Ukrainas austrumos nostiprinās pamiers, vispārēja kara draudi joprojām nav kliedēti, piektdien sacīja Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) vēstniece Ukrainā Heidi Taljavīni.

Kaujas Austrumukrainā ir pieklusušas, gūstekņi ir atbrīvoti un smagā bruņojuma atvilkšana ir sākusies, uzrunājot ANO Drošības padomi, sacīja šveiciešu diplomāte.

Tomēr situācija saglabājas nestabila, un nesenās «iedrošinošās zīmes» var izzust, bet procesi pavērsties pretējā virzienā, viņa brīdināja.

«Šķiet, ka mēs esam krustcelēs, kur mums draud tālākas konflikta eskalācijas risks, vai arī tur, kur veselais saprāts, atbildība un cilvēcība gūst virsroku, un mēs spēsim doties pa ceļu uz mieru,» sacīja diplomāte.

Krievijas algotņu sadursmēs ar Ukrainas armiju piektdien tika nogalināti trīs ukraiņu karavīri. Iepriekšējās divās dienās netika saņemts neviens ziņojums par nāves gadījumiem Donbasa frontēs.

«Ja vien ieroči neapklusīs, nav cerību uz situācijas stabilizēšanos, nemaz nerunājot par mieru,» uzrunājot padomi videokonferencē, sacīja diplomāte. «Mēs zinām, ka mēs esam tālu no šī mērķa.»

Kad pamiers būs nostiprinājies, humānās palīdzības nodrošināšanai miljonam kara bēgļu jākļūst par galveno prioritāti, viņa norādīja.

Krievija pērn februārī okupēja Ukrainai piederošo Krimas pussalu. Kopš aprīļa Maskavas atbalstītie un apbruņotie kaujinieki, diversanti un Krievijas regulāro vienību karavīri ieņēmuši plašus apvidus Luhanskas un Doņeckas apgabalos, Ukrainas austrumos.

Kā janvāra beigās ANO Drošības padomes sēdē apliecināja Ukrainas vēstnieks ANO Jurijs Sergejevs, Ukrainas austrumos atrodas 12 000 Krievijas karavīru.

Ukrainas, Francijas, Vācijas un Krievijas līderi 12.februārī sarunās Minskā vienojās par karaspēka un smagās tehnikas atvilkšanu, kā arī par uguns pārtraukšanu Ukrainas austrumos, sākot no 14.februāra pusnakts.

Ignorējot pamiera vienošanos, Krievijas algotņi un karavīri uzbruka stratēģiski svarīgajai Debaļcevei, bet šobrīd Krievijas bruņotie spēki jau tiek koncentrēti pie Mariupoles.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu