Vācijas ĀM apstiprina, ka atrasts Lietuvas neatkarības akta oriģināls

LETA/BNS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Renato Neverbicko/15min.lt

Vācijas Ārlietu ministrija (ĀM) ceturtdien apstiprināja, ka tās arhīvā atrastais dokuments ir Lietuvas Padomes 1918.gada 16.februārī pieņemtā deklarācija par Lietuvas valsts neatkarības atjaunošanu, un apsveikusi Lietuvu ar šo atradumu.

«Kāds lielisks atradums! Tā ir brīnišķīga ziņa mūsu draugiem no Lietuvas,» teikts Vācijas ĀM paziņojumā.

Taja norādīts, ka Vācijas ĀM Politiskais arhīvs izanalizējis Lietuvas zinātnieka Ļuda Mažīļa atrasto dokumentu un konstatējis, ka tā ir «deklarācija, kuru sastādījusi Lietuvas Padome, kas 1918.gada 16.februāra sēdē vienbalsīgi nolēma nosūtīt Vācijai un citām valstīm vēstules ar lūgumu atzīt Lietuvas valsti».

Jau vēstīts, ka lietuviešu vēsturnieks Ļuds Mažīlis trešdien paziņoja, ka Berlīnē atradis 1918.gada Lietuvas neatkarības atjaunošanas akta oriģinālu.

Mažīlis atrada šo dokumentu Vācijas Ārlietu ministrijas arhīvā Berlīnē un dalījās ar tā fotoattēlu, kas strauji izplatījās sociālajos medijos.

1918.gada 16.februārī Lietuvas nacionālās atmodas tēva Jona Basanaviča vadītā Lietuvas Padome Viļņā parakstīja dokumentu, kurā pasludināja, ka Lietuva atjauno neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu valsti ar galvaspilsētu Viļņā un norobežojas no visām valstiskajām saitēm, kādas tai jebkad bijušas ar citām tautām.

Lietuvas dižkunigaitija viduslaikos bija viena no Eiropas varenākajām valstīm, kas vēlāk apvienojās ar Polijas karalisti. Polijas un Lietuvas apvienotā valsts pastāvēja līdz 18.gadsimta beigām, kad to pakāpeniski sadalīja kaimiņu impērijas, tostarp Krievija.

Lietuvu 1940.gadā okupēja un anektēja Padomju Savienība. 1990.gadā Lietuva kļuva par pirmo padomju republiku, kas pasludināja neatkarību.

    KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
    Aktuālais šodien
    Svarīgākais
    Uz augšu