Tilersons: ASV var runāt ar Ziemeļkoreju, ja tā pārtrauks raķešu izmēģinājumus

LETA/REUTERS
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: EPA/Scanpix

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons pirmdien paziņoja, ka Vašingtona ir gatava runāt ar Ziemeļkoreju, ja tā pārtrauks raķešu izmēģinājumus. Tilersona komentāri, kas izteikti reģionālās drošības forumā Filipīnu galvaspilsētā Manilā, bija kārtējais ASV mēģinājums ierobežot Phenjanas raķešu programmu un kodolprogrammu.

«Labākais Ziemeļkorejas signāls mums, ka tā ir gatava sarunām būtu raķešu izmēģinājumu pārtraukšana,» norādīja ASV valsts sekretārs.

Viņš arī piebilda, ka sarunām ar Phenjanu ir atvērti arī «citi komunikāciju līdzekļi», un jebkura dialoga ietvaros tiks runāts par to, kā Ziemeļkoreja var «justies droša un ekonomiski uzplaukt».

Vēl pagājušajā nedēļā Tilersons uzsvēra, ka sarunu sākšanai nepieciešams, lai Ziemeļkoreja pārtrauc gan raķešu izmēģinājumus, gan arī atombumbu izmēģinājumus.

Jau vēstīts, ka ANO Drošības padome sestdien vienbalsīgi pieņēma rezolūciju, kas nosaka stingrākas sankcijas pret Ziemeļkoreju tās kodolprogrammas un raķešu izmēģinājumu dēļ, un iecerēts, ka šīs sankcijas Ziemeļkorejas eksporta ieņēmumus samazinās par trešo daļu.

Rezolūcijā noteikts pilnīgs aizliegums no Ziemeļkorejas importēt ogles, dzelzi un dzelzs rūdu, svinu un svina rūdu, kā arī zivis un citus jūras produktus, Īstenojot šo embargo, Ziemeļkorejas eksporta ieņēmumi, kas pašlaik ir trīs miljardi ASV dolāru gadā, samazināsies par vienu miljardu dolāru gadā.

Šīs sankciju rezolūcijas projektu bija iesniegušas Amerikas Savienotās Valstis. ASV vēstniece ANO Nikija Heilija pēc balsojuma paziņoja, ka šīs sankcijas ir «visbargākās, kādas pret jebkuru valsti ir noteiktas veselas paaudzes laikā».

Jaunās sankcijas arī aizliedz izsniegt jaunas darba atļaujas Ziemeļkorejas pilsoņiem darbam citās valstīs.

Aizliegts arī dibināt jaunus kopuzņēmumus ar Ziemeļkoreju un veikt jaunas investīcijas pašreizējos kopuzņēmumos.

Tāpat to personu un uzņēmumu sarakstā, pret kurām noteiktas ANO, sankcijas, iekļautas vēl deviņas Ziemeļkorejas amatpersonas un četri uzņēmumi, tostarp divas bankas. Tas nozīmē, ka ārpus Ziemeļkorejas jāiesaldē šo personu un kompāniju aktīvi, kā arī šīs personas nedrīkst doties uz citām valstīm.

Šī ir jau septītā reize, kad ANO noteikusi sankcijas pret Phenjanu, kopš Ziemeļkoreja 2006.gadā veica pirmo kodolizmēģinājumu.

ASV par jaunās sankciju rezolūcijas projektu sāka sarunas ar Phenjanas galveno sabiedroto Ķīnu, kurai ir veto tiesības ANO Drošības padomē, pēc tam, kad Ziemeļkoreja 4.jūlijā izmēģināja savu pirmo starpkontinentālo ballistisko raķeti, kas var sasniegt Savienotās Valstis. 28.jūlijā Ziemeļkoreja veica vēl vienu starpkontinentālās ballistiskās raķetes izmēģinājumu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu