Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vēlēšanas Krievijā noslēgušās ar «mūžīgā» prezidenta Vladimira Putina uzvaru

  • Raksts
  • Video
  • Foto
Vladimirs Putins | Foto: ALEXANDER ZEMLIANICHENKO / TT NYHETSBYRÅN

Svētdien Krievijā notika prezidenta vēlēšanas, kurās gan nebija nekādas intrigas - tajās pārliecinoši uzvarēja «mūžīgais» prezidents Vladimirs Putins, kurš varas grožus tur jau 18 gadus. Svētdienas vakarā publiskotie Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie provizoriskie rezultāti pēc daļējas balsu saskaitīšanas apstiprina, ka vēlēšanās uzvarējis Putins, par kuru nobalsojuši vairāk nekā 70% vēlētāju.

Prezidenta vēlēšanās uzvarējis pašreizējais valsts galva Vladimirs Putins, nodrošinot sev vēl vienu sešu gadu amata termiņu, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas publiskotie provizoriskie rezultāti pēc 50% vēlēšanu komisiju protokolu apstrādes.

Pēc šiem rezultātiem, Putins ieguvis 75,01% balsu. Savukārt, pēc fonda «Sabiedriskā doma» aptaujas datiem, Putins saņēmis 77% balsu, bet, pēc VCIOM aptaujas datiem, 73,9% balsu.

Prezidenta vēlēšanās līdz plkst.18 pēc Maskavas laika (plkst.17 pēc Latvijas laika) Krievijā bija nobalsojuši 59,93% vēlētāju, liecina Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas dati.

Lai leģitimizētu Putina neizbēgamo uzvaru, ievērojami valsts līdzekļi ieguldīti iecirkņu dekorēšanā, vēlēt devās paši kandidāti un jauniešus uz vēlēšanu iecirkņiem vilina ar bezmaksas biļetēm uz popkoncertu un iespēju laimēt daudzu kāroto «iPhone X», sociālajos tīklos publicējot pašbildi no iecirkņa.

Pēc CVK sniegtās informācijas, vēlēšanu gaitā būtiski pārkāpumi neesot konstatēti. Taču novērotāji un brīvie mediji ieskicēja citu ainu, ziņojot par daudziem pārkāpumiem.

tiešraide
svētdiena 18. marts 23:27

Balsu skaitīšana Krievijas prezidenta vēlēšanās turpinās, tomēr ir skaidrs, ka prezidenta vēlēšanu rezultāti vairs būtiski nemainīsies.  Vēlēšanu izrāde Krievijā noslēgusies atbilstoši iepriekš sarakstītajam scenārijam.

Portāls TVNET noslēdz Krievijas prezidenta vēlēšanu teksta tiešraidi. 

svētdiena 18. marts 23:21

Putins atbildējis uz žurnālistu jautājumu par viņa iespējamo kandidēšanu Krievijas prezidenta vēlēšanās 2030.gadā: «Tas ir nedaudz smieklīgi, es vai tad līdz 100 gadiem te sēdēšu?» 

Jāpiebilst gan, ka 2030.gadā Putinam būs nevis 100, bet gan «tikai» 77 gadi.

 

svētdiena 18. marts 22:57

Putins turpina demonstrēt «muskuļus»: Pēc 50%  balsu saskaitīšanas, atbalsts Putinam nedaudz pārsniedzis 75%. 

svētdiena 18. marts 22:44

Lielbritānijas raidsabiedrības BBC krievu valodas versija sagatavojusi video, kurā redzams, kā daudzos iecirkņos visā valstī vēlēšanu urnās tiek samesti papildu biļeteni. CVK joprojām uzsver, ka būtisku pārkāpumu vēlēšanās nav bijis. 

svētdiena 18. marts 22:39

Vēlēšanas Maskavā noslēdzas ar Krimas aneksijas ceturtās gadadienas «balli» Manēžas laukumā. «Mūžīgais» prezidents Putins pasakās vēlētājiem par atbalstu, un paziņo: «Mēs esam nolemti! [Nolemti] Panākumiem! Ja? Jā!»

svētdiena 18. marts 22:12

Oficiālie dati pēc 40% balsu saskaitīšanas: Par Putinu nobalsojuši 74,55% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 22:04

Krievijas prezidenta vēlēšanas tviterī komentē Putina parodijkonts «DarthPutinKGB»: Kopš PSRS sabrukuma Krievija ir kļuvusi par patiesu demokrātiju. VDK aģents būs prezidents jau ceturto termiņu, bet otrajā vietā ierindojies komunists. 

svētdiena 18. marts 21:57

Velēšanas otro lielāko balsu skaitu saņēmušais Pāvels Grudiņins: Notikušās vēlēšanas nevar nosaukt par godīgām. 

svētdiena 18. marts 21:47

Krievijā dzīvojošais ASV slepenās informācijas nopludinātājs Edvards Snoudens socialajā tīklā «Twitter» raksta par krāpšanos Krievijas vēlēšanās. Viņš arī aicina Krievijas iedzīvotājus «atgūt savu nākotni». 

svētdiena 18. marts 21:27

CVK dati pēc 30% balsu saskaitīšanas - par Putinu nobalsojuši 73,11% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 20:53

«Meduza»: CVK rezultāti pēc 25% balsu saskaitīšanas -  par Putinu nobalsojuši 72,53% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 20:46

Pirmā Kremļa reakcija: Putina priekšvēlēšanu biroja vadītājs Andrejs Kondrašovs vēlēšanu rezultātus nodēvējis par brīnišķīgiem. 

svētdiena 18. marts 20:19

Pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas vairākas Krievijas pilsētās notiek dažādi pasākumi, atzīmējot ceturto gadadienu kopš Krimas «atgriešanās» Krievijā.

svētdiena 18. marts 20:19

Pirmie rezultāti: Trešajā vietā ierindojies Vladimirs Žironovskis ar gandrīz 7% balsu, bet ceturto vietu ieņem Ksenija Sobčaka, par kuru nobalsojuši 1,39% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 20:15

Pirmie rezultāti: otrajā vietā prezidenta vēlēšanās ierindojies Pāvels Grudiņins, par kuru nobalsojuši vairāk nekā 15% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 20:13

Krievijas CVK dati pēc 21,33% balstu saskaitīšanas: par Putinu nobalsojuši 71,97% vēlētāju, vēsta «Meduza». 

svētdiena 18. marts 20:11

Pirmās vēlētāju aptaujas: Par Putinu nobalsojuši 77% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 20:10

Balsošana Krievijas prezidenta vēlēšanās noslēgusies. Sākusies balsu skaitīšana.

svētdiena 18. marts 19:23

Saskaņā ar oficiālajiem Krievijas CVK datiem, līdz plkst.18 pēc Maskavas laika Krievijā bija nobalsojuši 59,93% vēlētāju. 

svētdiena 18. marts 19:21

Plkst.20 pēc Maskavas laika (plkst.19 pēc Latvijas laika) slēgti vēlēšanu iecirkņi Krievijas galvaspilsētā Maskavā. Sākusies balsu skaitīšana.

svētdiena 18. marts 18:53

Ksenija Sobčaka ieradusies Alekseja Navaļnija vēlēšanu novērotāju birojā. Viņa piedāvājusi Navaļnijam sākt sarunas par sadarbību ar Sobčakas jaunveidojamo politisko partiju. Tikmēr Navaļinijs paziņojis, ka Sobčaka ir daļa no «Putina shēmas» , kuras mērķis tostarp ir bijis arī Navaļinja nepielaišana kandidēšanai prezidenta vēlēšanās. 

svētdiena 18. marts 18:16

«Meduza»: Novērotāji vienā no Čečenijas iecirkņiem saskaitīja 714 vēlētājus, iecirkņa vēlēšanu komisija pasludina, ka bijuši 1024. 

svētdiena 18. marts 18:06

Krievijas Aizsardzības ministrija: Militārpersonu un viņu ģimeņu aktivitāte vēlēšanās - 98%. 

svētdiena 18. marts 17:44

Novērotāji: Policija ar autobusiem ved vēlētājus uz iecirkņiem. Pēc nobalsošanas šie vēlētāji saņem dažādus atlaižu kuponus.

svētdiena 18. marts 17:20

Maskavā vēlētāju aktivitāte uz plkst.15 pēc vietējā laikā - 40%, Maskavas apgabalā - 42,74%, liecina Krievijas CVK dati. 

svētdiena 18. marts 17:18

Uz plkst.17 pēc Maskavas laika (plkst.16 pēc Latvijas laika) vēlēšanās nobalsojuši 51,9% velētāju, liecina Krievijas Centrālās vēlēšanu komisijas dati.  

svētdiena 18. marts 16:47

Navaļnijs paziņojis, ka oficiālā statistika nesakrītot ar viņa kustības brīvprātīgo novērotāju apkopotajiem datiem. Īpaši tas attiecas uz Kemerovas un Permas reģioniem, kur novērotāji fiksējuši par 12 līdz 18% mazāku vēlētāju skaitu nekā oficiāli ziņots.

svētdiena 18. marts 16:20

Krievijas prezidenta vēlēšanu iecirknī Krievijas vēstniecībā Rīgā līdz šodienas plkst.14 nobalsojuši 2200 vēlētāju, ziņo LETA.

svētdiena 18. marts 16:10

Aleksejam Navaļnijam, ko pie vēlēšanām nepielaida, šī ir darba diena.

svētdiena 18. marts 15:44

Vairākos ciemos Krievijas tālajos austrumos tiek oficiāli ziņots par simtprocentīgu vēlētāju aktivitāti, vēsta BBC. Sešos ciemos Kamčatkas pussalā nobalsojuši pilnīgi visi balsstiesīgie, atsaucoties uz vietējās vēlēšanu komisijas amatpersonu, ziņo aģentūra «Interfax». Tādi paši rezultāti esot saņemti arī no četriem ciemiem Čukotkas reģionā.

svētdiena 18. marts 15:24

Vēlēšanu iecirknī Parīzē vēlēt devies arī Žerārs Depardjē, kas 2013.gadā ar Putina parakstītu rīkojumu ieguva Krievijas pilsonību.

svētdiena 18. marts 15:08

Vēlēšanas Krievijas gaumē: videokameras fiksē, kā vēlētāji urnās met vairāk par vienu biļetenu

svētdiena 18. marts 14:05

Krievijas prezidenta vēlēšanās līdz pusdienlaikam pēc Maskavas laika nobalsojuši 34,72% balsstiesīgo pilsoņu, paziņojusi Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).

svētdiena 18. marts 13:15

Vēlēšanu monitoringa organizācija «Golos» ziņo par pārkāpumiem šodienas vēlēšanās - nesakritībām biļetenu skaitā, ārpus novērošanas kameru redzesloka novietotām vēlēšanu urnām un pēdējā brīdī veiktām izmaiņām vēlētāju reģistros, vēsta ziņu aģentūra AP.

svētdiena 18. marts 13:06

Aleksejs Navaļnijs, kurš pie vēlēšanām netika pielaists, pārsteidzošā kārtā vēlēšanu dienu sagaida uz brīvām kājām. Uz vēlēšanu iecirkni doties negrasās. 

svētdiena 18. marts 12:51

Balsošana notiek arī vēlēšanu iecirknī Londonā. Lai gan Krievijas un Lielbritānijas attiecības pamatīgi pasliktinājušās pēc bijušā krievu dubultaģenta Sergeja Skripaļa saindēšanas Anglijā, iecirknī noskaņojums ir mierīgs.

svētdiena 18. marts 11:57

Vēlētāju rinda pie Krievijas vēstniecības Rīgā

svētdiena 18. marts 11:41

Krievijas pilsoņi arī Rīgā dodas pie vēlēšanu urnām. Kā novēroja portāls TVNET, pie dažādām Krievijas vēstniecības ēkām Rīgā rindās stāv vairāki simti cilvēku.

svētdiena 18. marts 11:32

Putins savu balsi vēlēšanās jau nodevis. Diez, par ko? ;)

svētdiena 18. marts 10:58

rusTVNET speciālā korespondente Tatjana Odiņa no Maskavas ziņo, ka vēlētāju pievilināšanai tiek rīkotas dažādas aktivitātes - bezmaksas veselības pārbaudes, delikatešu degustācijas un dalītas koncerta biļetes jauniešiem. Pašreizējai valdībai augsta vēlētāju aktivitāte ir svarīga, lai leģitimizētu neizbēgamo Putina uzvaru.

svētdiena 18. marts 10:27

Krievijas vēlēšanas rit pilnā sparā! Portāls TVNET seko līdzi aktuālajiem notikumiem Krievijā, kā arī reportiere Tatjana Odiņa ziņo par redzēto Maskavā.

svētdiena 18. marts 10:15

Kurš putniņš agri ceļas... Maskavā jau nobalsojuši trīs prezidenta kandidāti - gaidāmais uzvarētājs Putins, kā arī Pāvels Grudiņins un Vladimirs Žirinovskis.

svētdiena 18. marts 10:02

Krievijas valdībai piederošā Viskrievijas sabiedriskās domas izpētes centra (VCIOM) aptaujas rezultāti liecina, ka Putins šajās vēlēšanās varētu uzvarēt ar 69% vēlētāju balsu. Viņa tuvākais sāncensis, «sarkanais kapitālists» Pāvels Grudiņins varētu iegūt 7-8% balsu, bet pārējie kandidāti - ne vairāk kā 2% vēlētāju balsu. Diez vai šajās vēlēšanās gaidāmi pārsteigumi.

Vēlēšanu monitoringa organizācija «Golos» ziņoja par pārkāpumiem vēlēšanās - nesakritībām biļetenu skaitā, ārpus novērošanas kameru redzesloka novietotām vēlēšanu urnām un pēdējā brīdī veiktām izmaiņām vēlētāju reģistros, vēsta ziņu aģentūra AP.

Kā vēsta Krievijas medijs «Meduza», pie vairākiem iecirkņiem novērota arī organizēta vēlētāju «pievešana» uz iecirkņiem. Šie vēlētāji atsevišķos gadījumos pēc nobalsošanas saņēmuši atlaižu kuponus dažādu preču iegādei.

«Golos» līdz agrai pēcpusdienai bija fiksējusi teju 2000 pārkāpumus, tostarp gadījumus, kad novērotājiem nav ļauts veikt savus pienākumus.

Novērot vēlēšanas devušies 33 000 brīvprātīgie no opozicionāra Alekseja Navaļnija kustības, taču bijuši gadījumi, kad viņi nav ielaisti iecirkņos. Navaļnija interneta vietne ziņo par simtiem pārkāpumu, īpaši Maskavā, Piemaskavā, Sanktpēterburgā un Baškortostānā. Maskavā un Pēterburgā atbalsts pašreizējam prezidentam Vladimiram Putinam ir mazāks nekā citur valstī.

Vairāki AP uzrunātie vēlētāji stāsta, ka no darba devējiem izjutuši spiedienu svētdien doties pie vēlēšanu urnām. Dažiem valsts sektorā strādājošajiem priekšniecība jau pirms vēlēšanu dienas likusi aizpildīt veidlapas, norādot, kur tie grasās balsot un kādus cilvēkus darbinieki pierunās «pildīt pilsoņa pienākumu». Tikmēr citi nobažījušies, ka jāatskaitās būs nākamnedēļ, kad viņi pēc brīvdienām atgriezīsies darbā.

Maskavā vien iztērēti 50 miljoni rubļu (707 000 eiro), lai izdekorētu iecirkņus. Jauniešiem, kas vēlē pirmoreiz, tiek dāvinātas biļetes uz popmūzikas koncertiem, savukārt vecāka gadagājuma cilvēkiem iecirkņos piedāvā bezmaksas veselības pārbaudes.

Tambovā valdības sponsorētais Jauniešu parlaments sociālajā tīklā «Instagram» rīko dāsnu konkursu. Publicējot «selfiju» no vēlēšanu iecirkņa ar īpašu mirkļbirku, iespējams laimēt dažādas jaunās paaudzes kārotas elektropreces, tai skaitā «iPhone X» viedtālruni.

Tikmēr ziņu aģentūra «Reuters» publiskojusi videokolāžu ar novērošanas kameru ierakstiem no vairākiem iecirkņiem, kuros skaidri redzams, kā vairāki vēlētāji urnā iemet vairāk par vienu biļetenu.

Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs paziņojis, ka oficiālā statistika nesakrītot ar viņa kustības brīvprātīgo novērotāju apkopotajiem datiem. Īpaši tas attiecas uz Kemerovas un Permas reģioniem, kur novērotāji fiksējuši par 12 līdz 18% mazāku vēlētāju skaitu nekā oficiāli ziņots.

Balsstiesības ir 107 miljoniem Krievijas pilsoņu.

37 Komentāri