Lielbritānijas izlūkdienests uzskata, ka «Novičok» ražots Saratovas apgabalā

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Lielbritānijas izlūkdienests uzskata, ka inde «Novičok», ar ko 4.martā Solsberi tika saindēts bijušais Krievijas dubultaģents Sergejs Skripaļs un viņa meita Jūlija, ražota militārajā zinātniski pētnieciskajā bāzē Šihanos, Krievijas Saratovas apgabalā, piektdien vēsta Londonas laikraksts «The Times», atsaucoties uz britu izlūkdienesta brīfingu sabiedrotajiem.

(Papildināta ziņa.)

Brīfingā, kas rīkots, lai pārliecinātu sabiedrotos par Krievijas vainu, skaidrots, ka Šihanu centrs ir Lielbritānijas militārās laboratorijas Portondaunā analogs.

Pēdējo desmit gadu laikā Šihanos inde «Novičok» tikusi izmēģināta, lai gūtu pārliecību par tās noderību slepkavībās.

«Novičok» rezerves Šihanos nav tik lielas, lai būtu izmantojamas kaujas laukā, skaidrojuši britu izlūki. Tieši šī apstākļa dēļ viņi nonākuši pie secinājuma, ka inde Šihanos paredzēta slepkavībām.

Bijušais Lielbritānijas ķīmiskās, bioloģiskās, radioloģiskās un kodolaizsardzības pulka komandieris Bretons Gordons brīfingā minēto informāciju raksturoja kā pārliecinošu.

«Lielbritānijas izlūkdienests skaidri norāda uz Krieviju un Šihaniem. Nav šaubu, ka krievi šobrīd tur slēpj pēdas,» viņš sacīja.

Krievijas prezidenta pilnvarotais pārstāvis Pievolgas federālajā apgabalā Mihails Babičs, kurš savulaik bija ķīmiskās atbruņošanās valsts komisijas vadītājs, ziņu aģentūrai «Interfax» apgalvoja, ka Valsts zinātniski pētnieciskā organiskās ķīmijas un tehnoloģiju institūta (GosNIIOHT) laboratorijā Šihanos nekad nav glabājušies ķīmiskie ieroči, arī ne tā dēvētā gāze «Novičok».

«Šī laboratorija neietilpa mūsu darba spektrā. Visas bāzes, kur glabājās ķīmiskie ieroči, ir zināmas. Šihani nebija viena no tām,» sacīja Babičs.

«Saratovas apgabalā bija objekts, bet tas nebija Šihanos,» viņš piebilda.

Iepriekš zinātnieki ķīmiķi Leonīds Rinks un Vladimirs Ugļevs, kas padomju laikos strādājuši Šihanos, medijiem pastāstīja, ka šajā laboratorijā tikušas izstrādātas un pētītas «Novičok» klases indīgās vielas.

Kā teikts GosNIIOHT tīmekļa vietnē, šobrīd tā filiāle Šihanos darbojas «jomās, kas ir saistītas ar Krievijas Federācijas drošības uzturēšanu un federālās mērķprogrammas «Ķīmisko ieroču rezervju Krievijas Federācijā iznīcināšana» izpildīšanu».

Sergejs un Jūlija Skripaļi 4.martā Solsberi tika atrasti bez samaņas uz soliņa parkā. Lielbritānijas varasiestādes uzskata, ka Skripaļiem uzbrukts ar Krievijā izstrādāto nervus paralizējošo vielu «Novičok».

Jūlija Skripaļa marta beigās nāca pie samaņas un tagad spēj runāt. Sergeja Skripaļa stāvoklis joprojām ir kritisks, bet stabils.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu