Ja ēkas īpašnieki paši nesakārtos vakar daļēji nodegušo graustu Vecrīgā, Jēkaba ielā, tad Rīgas pašvaldība to veiks piespiedu kārtā, šodien pēc grausta apmeklēšanas sacīja Rīgas domes Īpašuma departamenta direktora vietnieks Oļegs Burovs.
Burovs norādīja, ka pašvaldība par grausta sakārtošanu sākumā mēģinās vienoties ar ēkas īpašniekiem - maksātnespējīgo SIA "Jēkaba parks". Ja īpašnieki graustu nespēs sakārtot, pašvaldība šos darbus veiks pati un pēc tam iztērētos līdzekļus mēģinās piedzīt no ēkas īpašniekiem.
Vispirms pašvaldība pieprasīs ēkas īpašniekiem veikt pieguļošās teritorijas sakārtošanu - atbrīvot gājēju ietvi no ugunsgrēka radītajiem gružiem. Pēc tam atbilstoši ekspertu atzinumiem būs jāsakārto ēkas fasāde.
Uz grausta apsekošanu bija ieradies arī uzņēmuma administrators Juris Ķesteris, kurš norādīja, ka šodien plānots tikties ar ēkas īpašniekiem un lemt par tālāko rīcību. Uzņēmuma kontos maksātnespējas dēļ nekādu līdzekļu neesot, tādēļ visi darbi jāveic par pašu īpašnieku līdzekļiem - ja tādi atradīsies.
Ķesteris informēja, ka ēku bijis iecerēts rekonstruēt, bet dižķibeles dēļ banka pārtraukusi projekta finansēšanu. Ēkai jau izstrādāts rekonstrukcijas projekts, nostiprināta fasāde, uzlikts jauns jumts no dakstiņiem, kā arī atjaunotas jumta konstrukcijas. Tagad jumts ir nodedzis, ievērojami cietuši arī ēkā esošie kultūrvēsturiskie elementi, kaut cik saglabājušās tikai ārdurvis.
"Vēl līdz vakardienai īpašnieki meklēja investorus ēkas atjaunošanai. Ēka arī sākumā tika apsargāta, bet tas tika darīts par pašu īpašnieku līdzekļiem, un pēc tam apsardzes vairs nebija. Mēģināja ar sētu nosprostot ieeju objektā, bet tas nebija šķērslis tiem, kas vēlējās iekļūt iekšā," skaidroja Ķesteris.
Par tālāko rīcību ar graustu domnieki varētu lemt nākamajā Pilsētas īpašuma komitejas sēdē.
Šovakar graustam priekšā esošā gājēju ietve no gružiem bija jau attīrīta.
Jau ziņots, ka vakar agri no rīta izcēlās ugunsgrēks trīsstāvu ēkā Vecrīgā, Jēkaba ielā 24. Kad ugunsdzēsēji ieradušies notikuma vietā, ēka degusi ar atklātu liesmu 350 kvadrātmetru platībā.
Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka šajā vietā pirms dažiem gadiem SIA "Linstow J24" (tagad - SIA "Jēkaba parks") plānoja būvēt viesnīcu, bet nesaņēma atļauju no pieminekļu sargiem un arhitektiem.
Daļēji nodegusī ēka celta 1789.gadā un ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments sagatavojis vairākus atzinumus, kuros norādīts, ka ēka jāatjauno.
Kopš šā gada pavasara SIA "Jēkaba parks" iecelts maksātnespējas administrators, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 284 100 latu. Puse kompānijas pieder Jurim Vanagam, 30% - Ivaram Lišmanim, bet 20% - Voldemāram Sprūžam.
Nekustamā īpašuma Jēkaba ielā 24 parādsaistības ar Rīgas domi ir 8362 lati.
Jau ziņots, ka pašvaldība uzdeva īpašniekiem sakārtot slaveno graustu Marijas ielā 6, kas arī tika izdarīts. Pašlaik pašvaldība uzdevusi īpašniekiem sakārtot vēl vairākus graustus.








