Pirmā kaklasaite tika izgudrota pirms vairāk kā trīssimt piecdesmit gadiem Horvātijā. Sākotnēji tai bija praktiska nozīme – ar šlipses mezglu sasietā taisnstūra auduma strēmele kalpoja kā šalle karavīriem. Daži vēsturnieki gan kaklasaites pirmsākumus meklē senajā Romā, kur stiprā dzimuma pārstāvji ar šā aksesuāra palīdzību norādīja uz savu vīrišķību un uzsvēra mūžseno patiesību – sievietes un vīrieša nepieciešamību vienam pēc otra. Kakls, ap kuru apsieta šlipse, simbolizēja kungu, bet sirds, kuras virzienā novietota šlipse – dāmu.
Raimonds Pauls, Maestro: „Vispār kaklasaite vīrieti padara elegantu un solīdu, tāpēc... kaklasaite, tā arī ir modes lieta.”
Leopolds Ozoliņš, Saeimas deputāts: „Kaklasaite var pievērst lielāku uzmanību nekā pats runātājs vai debatētājs”
Report.: Mūsu aptaujātie kungi savai vīrišķībai tic arī bez kaklasaites uzsiešanas, bet pieklājīga skata panākšanai gan tā nepieciešama.
Gvido Kainaizis: „Kaklasaiti es nēsāju darbā, saviesīgos vakaros.”
Andris Bērziņš, Saeimas deputāts: „Darbā, ka to prasa... ir zināma etiķete, kad tai jābūt. Bet principā man kaklasaites nepatīk nēsāt.”
Leopolds Ozoliņš, Saeimas deputāts: „Mēs esam Saeimas darbā. Mēs nevaram neievērot etiķeti, jo ir vispārpieņemtas normas.”
Report.: Tomēr līdzīgi daudziem labi domātiem cilvēces izgudrojumiem patiesībā kaklasaites nemaz nav tik nekaitīgas, apgalvo amerikāņu zinātnieki. Dižojoties ar šlipsi, var kļūt neredzīgs, jo tā nospiež jūga vēnu kaklā, izraisot asinsspiediena paaugstināšanos acs ābolos. Tas savukārt palielina glaukomas risku, bet neārstēta glaukoma izraisa aklumu. Visvairāk riskē tuklu kaklu īpašnieki un tie, kas mezglu iesien akurāt pretī apkaklītes pogai.
Raimonds Pauls, Maestro: „Oi, es nemaz dzirdēt negribu... tad es nenēsātu.”
Gundars Bērziņš, Saeimas deputāts: „Es ieklausos visā, kas ir... bet katrā ziņā ne jau visam jādara pakaļ. Dēļ tā es ar prievīti nesākšu staigāt.”
Andris Bērziņš, Saeimas deputāts: „Ja būtu pierādījumi, ka kaklasaite ietekmē redzi, es domāju, ka otrā dienā vairāk neviens nenēsātu kaklasaiti.”
Vilnis Šmits: „Kreklam jābūt brīvam, arī kaklasaitei, arī kaklasaitei nedaudz vaļīgākai. Tādā gadījumā īpašas problēmas neradīsies.”
Gaiļzera slimnīcas glaukomas kabineta acu ārste Lāsma Volksone apstiprina pēdējā runātāja teikto, jo tiešām kakls un varbūt drīzāk beigts var palikt tikai tad, ja šlipsi nēsā regulāri, sažņaudzot to teju vai līdz elpas trūkumam.
Lāsma Volksone, acu ārste: „Jāsaka, ka attiecībā uz kaklasaitēm tik tiešām ir daži pētījumi ar ļoti nedaudzu cilvēku skaitu, kuros pierādīts, ka ciešas kaklasaites nedaudz var paaugstināt acu spiedienu. Bet šeit ir jāatceras, ka paaugstināts acu spiediens nav absolūts sinonīms glaukomai.”
Report.: Tā nu jāsecina - kas par daudz, tas par skādi. Ja skādi negribas, tad labāk mezglu palaist vaļīgāk.









