Nākamgad par kompensējamo zāļu recepti būs jāmaksā 50 santīmi (21)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: flickr.com/Robert Donovan

No nākamā gada 1.aprīļa par kompensējamo zāļu recepti pacientam būs jāmaksā 50 santīmi, paredz šodien valdības pieņemtais lēmums.

Veicot šos pasākumus, nākamgad budžetā plānots ietaupīt 505 200 latus, savukārt 2012.gadā - 683 900 latus.

Kā skaidro Veselības ministrija (VM), Ministru kabinets 2010.gada 6.decembra sēdē lēma, ka jāveic Veselības ministrijas pamatbudžeta izdevumu samazinājums medikamentu un medicīnas materiālu iegādes kompensācijai 4 000 000 latu apmērā. Savukārt 30.novembrī valdība nolēma, ka ar 2011.gada 1.janvāri pievienotās vērtības nodokļa samazinātā likme tiek paaugstināta no 10% uz 12%, kas prasa vēl 1,3 miljonus latu.

Valdības pieņemtie noteikumi paredz, ka no nākamā gada 1.aprīļa tiek noteikts 0,50 latu pacienta līdzmaksājums par katru recepti 100% kompensācijas kategorijā.

Pēc VM aplēsēm, noteiktais pacienta līdzmaksājums 0,50 latu apmērā par vienu recepti skars aptuveni 150 000 pacientu, tomēr nav paredzams, ka radīs nozīmīgu finansiālo slogu, it īpaši ņemot vērā, ka ar Ministru kabineta noteikumiem "Recepšu veidlapu izgatavošanas un uzglabāšanas, kā arī recepšu izrakstīšanas un uzglabāšanas noteikumi" ir noteikts, ka kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces uz receptes izraksta līdz pat trīs mēnešus ilgam ārstēšanas kursam.

VM arī uzsver, ka profesionālās organizācijas norādījušas, ka šāds līdzmaksājums paaugstinātu pacientu atbildīgu zāļu lietošanu un neradītu nozīmīgu finansiālo slogu. Ir jāņem vērā, ka Latvijā 100% kompensācijas kategorijai tiek izlietoti 68% no kopējā zāļu iegādes izdevumu kompensācijai piešķirtā finansējuma (piemēram, Igaunijā 100% kompensācijai tiek izlietoti 43% no zāļu iegādes kompensācijai paredzētā valsts budžeta līdzekļiem).

Noteikumu projekts paredz, ka maksājums netiks attiecināms uz tām receptēm, kas ir izrakstītas pacientiem, kuru līdzmaksājums tiek segts no Sociālās drošības tīkla stratēģijas līdzekļiem, bērniem līdz 18 gadu vecumam un tām receptēm, uz kurām ir izrakstītas zāles, kuru Veselības ekonomikas centra noteiktā aptiekas cena nepārsniedz 3 latus, šādā veidā veicinot lētāku zāļu izrakstīšanu un lietošanu.

Tāpat tiek noteikts, ka kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles un medicīniskās ierīces aptiekās ir jāizplata tikai par Veselības ekonomikas centra noteikto aptiekas cenu, lai neveidotu atšķirīgu pieeju pacientiem atkarībā no konkrētas aptiekas, kurā pacients iegādājas zāles vai medicīniskās ierīces, piedāvātām īstermiņa atlaidēm, un nemaldinātu pacientus.

Savukārt, lai finansiāli atbalstītu aptiekas, kas darbojas ārpus pilsētām, un kuru apgrozījums nepārsniedz 50 000 latu 12 mēnešos, noteikumi paredz veikt Veselības norēķinu centra maksājumu 0,50 latu apmērā par katru recepti kompensācijas sistēmas ietvaros.

Noteikumi arī paredz samazināt zāļu lieltirgotavu uzcenojumu zālēm un medicīniskajām ierīcēm, kuru ražotāja cena pārsniedz 100 latus.

Kā norāda VM, šis pasākums ļaus samazināt cenas zālēm ar ražotāja cenu virs 100 latiem un mazinās pretrunu, kas pašreiz pastāv starp vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzcenojumiem zālēm un medicīniskajām ierīcēm, kuru piegādes cena pārsniedz 100 latus.

Ņemot vērā, ka pašreiz aptiekām pastāv fiksēts uzcenojums zālēm un medicīniskajām ierīcēm ar piegādes cenu virs 50 latiem, bet zāļu lieltirgotavām procentuālais, veidojas situācija, ka dārgajām zālēm un medicīniskajām ierīcēm vairumtirdzniecības uzcenojums vairākas reizes pārsniedz mazumtirdzniecības uzcenojumu.

Šis līdzmaksājums ir viens no pasākumiem, lai par 5,3 miljoniem latu samazinātu budžeta izdevumus ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes kompensēšanai.

Runājot par lēmumu no nākamā gada 1.aprīļa ieviest maksu par kompensējamo zāļu recepti 50 santīmu apmērā, viņš minēja pazīmes, kas liecinot, ka cilvēki mēdz uzkrāt vairāk medikamentu, nekā vajag. "Cilvēkiem gribētos, lai mājās ir šie medikamenti, bet no sistēmas viedokļa tas nav pareizi," teica veselības ministrs Juris Bārzdiņš (ZZS/Liepājas partija).

Ministrs arī uzsvēra, ka uz vairākām pacientu un medikamentu grupām šis lēmums neattieksies.

Komentāri (21)CopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu