Nolemts! Skolas bez cīsiņiem un frī kartupeļiem (183)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Paredzēts, ka skolēnu ēdienkartē vairs nevarēs iekļaut frī kartupeļus un zemas kvalitātes cīsiņus un sardeles. Vecāki pozitīvi vērtē šīs izmaiņas, taču vērš uzmanību, ka joprojām skolās varēs bērniem dot neveselīgu majonēzi, kečupu un tomātu mērci.

Pievienots paplašināts Veselības ministrijas komentārs un video.

"Māmiņu kluba" vadītāja Sandija Salaka portālam TVNET atzina, ka vecāki pozitīvi vērtē izmaiņas skolēnu ēdienkartē.

"Ne tikai ģimenē, bet arī skolā bērni mācās dzīves prasmes un veselīgu dzīvesveidu. Skolā bērni pavada lielāko dienas daļu, tur notiek intensīvs garīgs darbs, fiziskās aktivitātes, kas prasa no bērna lielu enerģiju, tāpēc arī jābūt pieejamam pietiekami gardam ēdienam, kas papildināts ar bērna veselībai un attīstībai nepieciešamajām dārzeņu, graudaugu, piena produktu un augļu devām.

Ir pierādījies, ka tad, ja skolā veselīgs ēdiens tiek pagatavots garšīgi, bērnam nav vajadzības meklēt kioskos saldos un sālītos našķus, ko nereti bērni izvēlas tāpēc, ka vienkārši negaršo skolas ēdnīcas ēdiens.

"Māmiņu klubā", protams, priecājamies, ka nebūs pieejamas neveselīgas maltītes, jo

frī un cīsiņi ir brīvdienu vai svētku ātrās uzkodas, nevis ikdienas ēdiens.

Svarīgi, kādas kvalitātes majonēzi un kečupu izmanto

Vai aizliegt izmantot arī majonēzi vai kečupu? Mūsdienās ir pieejams tik liels produktu klāsts, ka arī šajās kategorijās var atrast pietiekami veselīgas piedevas, ko pievienot salātiem vai zupām.

Pats galvenais ir nodrošināt pietiekamā apjomā un labā garšas kvalitātē pamatproduktus. Piemēram, dārzeņi un augļi bērnam būtu jāuzņem 5 devas dienā, no kurām droši vien liela daļa tiktu uzņemta skolā. Tāpat būtu bērni jāizglīto par veselīgu uzturu un ēdiena gatavošanu - nevis teorētiski, bet praktiski.»

Speciālisti iesaka izvēlēties kvalitatīvu gaļu

Portāls TVNET jau vairākkārt vēstījis, ka slikto sastāvdaļu dēļ dakteri un dažādi citi speciālisti neiesaka lietot dažādus apšaubāmus gaļas izstrādājumus.

Piemēram, pediatre un endokrinoloģe Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā Iveta Dzīvīte-Krišāne iepriekš sarunā ar TVNET neieteica cīsiņus un sardeles iekļaut bērnu ēdienkartē.

Īpaši nevēlami cīsiņi un sardeles ir mazo bērnu uzturā.

Taču tāpat šos produktus nevajadzētu ēst skolēniem. "Katrā ziņā tas nav ikdienas uzturs."

Arī pediatre Daira Brenča TVNET sacīja - paši par sevi cīsiņi nav slikts produkts, ja vien tie ir kvalitatīvi.

Taču tāpat tos nevajadzētu ēst katru dienu. Ja bērns tos ēdīs bieži, viņam var sākties veselības problēmas.

Kvalitatīvāki produkti nesadārdzināšot ēdināšanu

Šodien valdības apstiprinātais noteikumu projekts par veselīga un sabalansēta uztura normām skolās, sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādēs, kā arī slimnīcās paredz, ka skolēnu ēdienkartē no šā gada 1.jūnija vairs nevarēs iekļaut frī kartupeļus, kā arī cīsiņus un sardeles ar gaļas saturu zem 70%.

Veselības ministrijas Veselības veicināšanas nodaļas vadītāja Ilze Straume portālam TVNET sacīja - paredzēts, ka jaunie

ierobežojumi nesadārdzinās bērnu ēdināšanu.

Noteikumi izstrādāti, sadarbojoties ar Izglītības iestāžu ēdinātāju asociāciju, un ņemti vērā tās ieteikumi.

Viņa skaidroja, ka daļa turpmāk izslēdzamo produktu ir dārgāki nekā līdzīgi veselīgie produkti. Piemēram, kilograms saldētu frī kartupeļu maksā vairāk nekā parasti svaigi kartupeļi, ko var izvārīt vai no kā var pagatavot biezeni.

Tāpat paredzēts ierobežot cukura daudzumu, kas samazinās kopējās ēdiena izmaksas. Straume akcentēja, ka dārzeņi un graudaugi ir ne tikai veselīgi, bet arī diezgan lēti, salīdzinot ar citiem neveselīgākiem produktiem.

Atbalstīs vietējos uzņēmumus

Tāpat iecerēts, ka ar jaunajiem noteikumiem tiks atbalstīti vietējie uzņēmumi, viņa teica un piebilda, ka nesen par Latvijas bērnu ēdināšanas tirgu cīnījās kāds lietuviešu uzņēmums, piedāvājot zemas cenas, taču tajā pašā laikā neveselīgu uzturu un mazas porcijas.

Tagad būs noteikts, ka priekšroka būs produktiem ar "Zaļās karotītes" marķējumu. Tādējādi kaimiņvalstu uzņēmums vairs nevarēs tā dempingot Latvijas tirgū. Straume apstiprināja, ka

ēdiena gatavošanas procesā joprojām varēs izmantot gan majonēzi, gan kečupu.

Līdz ar jauno kārtību šos produktus nevarēs izmantot kā piedevas ēdiena pasniegšanā. Izmaiņas plānotas, lai rosinātu bērnus izvēlēties citas piedevas, piemēram, lai nebūtu situācijas, kad katrās pusdienās ir makaroni ar kečupu.

Tā nav labākā izvēle, un, ja šie produkti nebūs pieejami, bērni biežāk varētu izvēlēties citas piedevas.

Taču ēdiena gatavotāji iebilduši, kad plānoja kečupu un majonēzi aizliegt bērnu uzturā pilnībā. Viņi norādīja, ka dažu ēdienu, piemēram, rasola pagatavošanā majonēze ir nepieciešama.

Izmaiņas stāsies spēkā jau šogad

Plānots, ka noteiktās uztura normas izglītības iestādēs jāievieš 2012.gada 1.jūnijā, savukārt sociālās aprūpes un ārstniecības iestādēs - 2013.gada 1.janvārī.

Skolēniem nedrīkstēs piedāvāt arī žāvētus, kūpinātus un sālītus gaļas un zivju produktus, rūpnieciski ražotus pelmeņus, saldētas rūpnieciski ražotas kotletes un frikadeles, zivju pirkstiņus, burgerus, gaļas un zivju konservus, mehāniski atdalītu vistas gaļu. Savukārt kā piedevas ēdieniem nevarēs pasniegt majonēzi, kečupu, tomātu mērci un krējuma izstrādājumus.

Izglītojamo uzturā turpmāk neiekļaus frī kartupeļus, kartupeļu kroketes un citus eļļā vārītus analogus pārtikas produktus, mehāniski atdalītu gaļu, majonēzi, kečupu, tomātu mērci, krējuma izstrādājumus piedevu veidā, pasniedzot ēdienu, kā arī konditorejas izstrādājumus, kuru sastāvā ir daļēji hidrogenēti augu tauki. Tomēr ēdienu gatavošanā majonēzi, kečupu, tomātu mērci būs atļauts izmantot.

Savukārt gaļas izstrādājumus, piemēram, desas, cīsiņus, sardeles, žāvētus, kūpinātus, sālītus gaļas un zivju produktus, gaļas un zivju konservus, rūpnieciski ražotus pelmeņus, belašus, saldētas rūpnieciski ražotas kotletes un frikadeles, zivju pirkstiņus, kalmāru gredzenus, burgerus izglītojamo uzturā varēs iekļaut, ja šo ēdienu saturā būs vismaz 70% gaļas vai 60% zivju, nebūs garšas pastiprinātāju (E620-E650) un krāsvielu, tie nesaturēs mehāniski atdalītu gaļu vai izejvielas, kas ražotas no ģenētiski modificētiem organismiem.

Tāpat šo produktu sāls saturam jābūt mazākam par 1,25 gramiem uz 100 gramiem gaļas produkta un 1,5 gramiem uz 100 gramiem zivju produkta. Turklāt šos pārtikas produktus skolēniem varēs piedāvāt ne biežāk kā reizi nedēļā.

Noteiks enerģijas un uzturvielu normas

Vienlaikus skolās ēdiena gatavošanā turpmāk nelietos margarīnu, izņemot to, kas nesatur daļēji hidrogenētus augu taukus, vairākkārt karsētas un pārkarsētas taukvielas, krējuma izstrādājumus, buljona un zupu koncentrātus, sausos ķīseļa koncentrātus, ātri pagatavojamas kartupeļu biezputras (pusfabrikātus), augu eļļu, kas ir ražota no ģenētiski modificētām izejvielām.

Noteikumu projekts paredz precīzi noteikt enerģijas un uzturvielu normas, kā arī ikdienas ēdienkartē iekļaujamos pārtikas produktus skolās un pirmskolās, kā arī enerģijas un uzturvielu dienas normas pamatdiētai ārstniecības iestāžu pacientiem un ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūciju klientiem.

Kā informēja Šneiders, noteikumi izstrādāti, lai skolās, sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijās, kā arī ārstniecības iestādēs nodrošinātu veselīga un līdzsvarota uztura lietošanu. Tāpat noteikumi nosaka enerģijas un uzturvielu normas, minēto grupu ikdienas ēdienkartē iekļaujamos pārtikas produktus, kā arī uzturam pievienojamā sāls un cukura daudzumu.

VM uzsver, ka šo sabiedrības grupu uzturam ir jābūt sabalansētam un tā pagatavošanā jāizmanto svaigi produkti.

Ja nav pieejami svaigi produkti, atsevišķos gadījumos pieļaujams izmantot saldētus produktus - saldētus dārzeņus ziemas periodā vai saldētu zivs fileju, jo pareizi sasaldētos un uzglabātos svaigos pārtikas produktos saglabājas lielākā daļa vitamīnu.

Turpretī saldētu pusfabrikātu lietošana šo sabiedrības grupu ikdienas uzturā nav vēlama, jo tie nav vērtīgs olbaltumvielu avots, bet satur daudz sāls, piesātinātos taukus un pārtikas piedevas.

Komentāri (183)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu