Partijas dibināšana būs jāapliecina zvērinātam notāram (1)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Partijas dibinātāju sapulces norise būs jāapliecina zvērinātam notāram, paredz šodien Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Politisko partiju likumā.

Turpmāk partijas dibinātāju sapulces norisi apliecinās zvērināts notārs, protokolā norādot sapulcē piedalījušos personu vārdu, uzvārdu un personas kodu, kā arī pilsonību atbilstoši uzrādītajai pasei vai personas apliecībai, aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā. Zvērinātam notāram, apliecinot parakstus, būs jāpārbauda arī katra dibinātāja rīcībspēja.

Tāpat protokolā būs jānorāda dibinātāju sapulces lēmums par partijas dibināšanu un personu skaits, kas balsojušas par partijas dibināšanu, kā arī citi sapulcē pieņemtie lēmumi.

Likuma izmaiņas arī paredz, ka jaundibinātas partijas reģistrācija būs liegta, ja partijas dibinātāju sarakstā un dibināšanas sapulces norises protokolā norādītās personas nebūs vienas un tās pašas.

Izmaiņas līdzšinējā regulējumā bija nepieciešamas, lai novērstu situāciju, ka partijas dibināšanas sapulcē piedalās nepietiekams dibinātāju skaits, kā arī personas, kas nevar būt par dibinātājiem. Praksē nereti sastopami gadījumi, kad pēc dibināšanas sapulces tiek meklēti iztrūkstošie pilngadīgie pilsoņi, kuri sapulcē nav piedalījušies, bet kuru paraksti nepieciešami, lai varētu reģistrēt partiju. To izmanto ekstrēmi un radikāli tendētas personas, kas savu mērķu sasniegšanai dibina gan biedrības, gan politiskās partijas, teikts likuma izmaiņu anotācijā.

Tāpat likuma izmaiņas paredz pastiprināt partiju kontroles mehānismu, nosakot, ka visām politiskajām partijām Uzņēmumu reģistrā katru gadu līdz 1.martam būs jāiesniedz partijas biedru reģistrs. Tas nepieciešams, lai pārliecinātos par partijas atbilstību likuma prasībām. Līdz šim partijām bija jāsniedz ziņas tikai par partijas biedru kopējo skaitu un pilsonību.

Šāda kārtība novērsīs gadījumus, kad personas, kuras nevar nodibināt savu partiju, atrod jau reģistrētu partiju, kas reālu darbību neveic, un, vienojoties ar esošajiem partijas vadītājiem, iestājas tajā un pārņem partijas vadību, norāda likuma grozījumu autori.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu