Valdība atbalsta zinātnisko institūciju strukturālās reformas un pētniecības resursu konsolidāciju (1)

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.

Uzklausot dažādus iebildumus, valdība šodien atbalstīja zinātnisko institūciju strukturālās reformas un pētniecības resursu konsolidāciju.

Strukturālo reformu pasākumu mērķis ir starptautiski konkurētspējīga zinātne un pētniecībā balstīta moderna augstākā izglītība, un reformas ietver zinātniskās izcilības attīstību un pārvaldības uzlabošanu. Pašlaik par starptautiski konkurētspējīgām ir atzītas 15 Latvijas zinātniskās institūcijas, kurās ir nodarbināti apmēram 30% no kopējā zinātniskā personāla skaita Latvijā. Lai Latvijas zinātni varētu uzskatīt par konkurētspējīgu, šāds vērtējums ir jāsaņem vairumam zinātnisko institūciju.

Strukturālo reformu atbalsta programmas mērķis ir starptautiski konkurētspējīga zinātne un pētniecībā balstīta moderna augstākā izglītība. Programmas sagaidāmais rezultāts ir zinātnisko institūciju stratēģijas 2015.-2020.gadam (pamats turpmākajiem fondu ieguldījumiem), izstrādāti zinātnisko institūciju rezultātu pārvaldības modeļi un iesākta to ieviešana, zinātnisko institūciju konkurētspējas palielināšana, kā arī zinātnisko institūciju reģistrā reģistrēto zinātnisko institūciju skaita samazinājums.

Programmas finansējums ir paredzēts izcilības attīstībai, resursu konsolidācijai un rezultātu pārvaldības ieviešanai.

Lai nodrošinātu resursu konsolidāciju ap starptautiski konkurētspējīgām zinātniskajām institūcijām un zinātnē balstītu augstāko izglītību, atbalsta saņēmēji ir konkurētspējīgas zinātniskās institūcijas - tās, kas zinātnisko institūciju novērtējumā ir novērtētas ar «4» un «5» un universitātes kā zināšanu centri.

IZM sākotnējais priekšlikums Konsolidācijas atbalsta programmas finansējuma struktūrai noteica, ka programmas finansējums tiek paredzēts diviem atbalsta pasākumiem - pētniecības izcilībai un zinātnisko institūciju konsolidācijas un rezultātu pārvaldības ieviešanai. Pētniecības izcilības attīstības atbalstam pieejamais finansējums ir 1,1 miljons eiro, savukārt zinātnisko institūciju konsolidācijas un rezultātu pārvaldības sistēmas ieviešanas atbalstam pieejamais finansējums - 7,9 miljoni eiro.

Izvērtējot saņemtos iebildumus un priekšlikumus, IZM ierosina šādu finansējuma struktūru un piešķīruma mehānismu - zinātniskās izcilības attīstības atbalsta kvota tiek palielināta no 1,1 miljona eiro uz 2,5 miljoniem eiro, attiecīgi samazinot konsolidācijas un rezultātu pārvaldības sistēmas ieviešanas atbalsta kvotas ietvaros pieejamo finansējumu.

Tāpat zinātniskās izcilības attīstības atbalsta kvotas ietvaros finansējums tiek piešķirts pēc šādiem nosacījumiem: - 100 000 eiro ir fiksētais grants, ko piešķir katrai zinātniskai institūcijai, kas novērtēta ar «4» un «5», vai kuras struktūrvienības novērtētas ar «4» vai «5», savukārt atlikušie 1,4 miljoni eiro tiek piešķirti atbilstoši formulai, ņemot vērā tās funkcionālās vienības.

Pētniecības resursu konsolidācijas pasākumi balstās uz zinātnisko institūciju pašu iniciētajām reformām, kas tiek īstenotas atbilstoši zinātnisko institūciju starptautiskā izvērtējuma rekomendācijām. Atbalsts tiek sniegts tām institūcijām, kas novērtētas ar «4» un «5», un universitātēm kā zināšanu centriem un paredzēts pētniecības izcilībai un konsolidācijas pasākumiem. Finansiālais atbalsts atkarīgs no institūciju lieluma un to darbības rezultātiem. Turklāt institūcijas savos pieteikumos var ietvert arī attīstības projektu priekšizpētes pasākumus, ja šie projekti ir nepieciešami zinātnisko institūciju pētniecības programmu īstenošanai un atbilst viedās specializācijas stratēģijas nostādnēm.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu