Stājas spēkā Osipovu attaisnojošs spriedums valsts karoga zaimošanas lietā

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Stājas spēkā attaisnojošs spriedums valsts karoga zaimošanā apsūdzētajam partijas «Par dzimto valodu!» līderim Jevgeņijam Osipovam.

Kā aģentūru LETA informēja Augstākās tiesas (AT) preses sekretāre Baiba Kataja, tiesa atstāja negrozītu Kurzemes apgabaltiesas 30.marta spriedumu, bet prokurores kasācijas protestu noraidīja.

Šis lēmums nav pārsūdzams.

AT atzina, ka prokurore kasācijas protestā nav pamatojusi prasību par Kurzemes apgabaltiesas sprieduma atcelšanu, jo protestā nav izklāstīti uz tiesību normām, judikatūru, tiesību doktrīnas atziņām balstīti argumenti, kādēļ apelācijas instances tiesas atziņas par Krimināllikuma 93.pantā paredzētā noziedzīga nodarījuma sastāva neesamību ir kļūdainas.

Arī iepriekšējā instancē Kurzemes apgabaltiesa attaisnoja Osipovu, norādot, ka sarkanbaltsarkanā lentīte neatbilst valsts simbola, kas tiek lietots dekoratīvos nolūkos, statusam. Vienlaicīgi tiesa bija norādījusi, ka Osipova darbības konkrētajā gadījumā no morālā viedokļa ir klaji neētiskas, nihilistiskas un ļoti plaša personu loka nacionālo jūtu aizvainojošas.

Tiesas kolēģija toreiz atzina, ka Osipova darbībās nav noziedzīgā nodarījuma sastāva - iztrūkst noziedzīgā nodarījuma priekšmeta.

Jau ziņots, ka Osipovs 2013.gadā valsts svētku laikā sociālajā vietnē «Facebook» ierakstīja, ka viņa meita no skolas atnesusi sarkanbaltsarkanu «figņu». Lentītes skolēniem dalītas Lāčplēša dienā, un viņš aizliedzis savam bērnam izmantot pie apģērba lentīti «puvušu asiņu krāsā». Osipova izteikumi izraisīja plašu nosodījumu sociālajos tīklos.

Kriminālprocesu par Osipova rīcību sāka Drošības policija (DP).

Apsūdzība Osipovam tika celta pēc Krimināllikuma 93.panta, kur paredzēta kriminālatbildība par to, ka persona ir norāvusi, saplēsusi, salauzusi vai iznīcinājusi Latvijas valsts karogu, kā arī par citādu valsts simbolu zaimošanu. Krimināllikumā par šādām darbībām paredzēts sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Apsūdzība liecina, ka Osipovs 2013.gada 12.novembrī sociālajā tīklā, pievienojot zaimojošus komentārus krievu valodā, publicēja Latvijas valsts karoga attēlu, kas lietots dekoratīvos nolūkos un kuram saskaņā ar likumu ir valsts simbola statuss. Kā norāda prokuratūra, ar šādu savu rīcību, minēto tekstu ievietojot tīmekļa vietnē, kas ir pieejama tūkstošiem reģistrēto lietotāju, Osipovs publiski zaimojis karogu kā Latvijas valsts simbolu, aģentūru LETA informēja prokuratūras preses pārstāve Una Rēķe. Osipovs savu vainu nozieguma izdarīšanā neatzina.

Pirmajā instancē Liepājas tiesa Osipovam par valsts karoga zaimošanu piesprieda 100 stundas piespiedu darba, bet Osipovs vēlāk šo pirmās instances tiesas spriedumu pārsūdzēja.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu