Vāc parakstus par obligātā militārā dienesta atjaunošanu

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: GATIS DIEZIŅŠ / LETA

Sabiedrības iniciatīvu portālā «Manabalss.lv» sākta parakstu vākšana par obligātā militārā dienesta atjaunošanu. Kā iniciatīvas iesniedzējs norādīts Raimonds Lejnieks-Puķe.

Iniciatīvā uzsvērts, ka pašreizējās ģeopolitiskās situācijas dēļ ir nepieciešams attīstīt Latvijas aizsardzības spējas. Lai stiprinātu Latvijas drošību un efektīvāk realizētu Ziemeļatlantijas līguma 3.pantu, ikkatram Latvijas vīrietim, kas ir sasniedzis 18 gadu vecumu un kuram ir atbilstošs veselības un fiziskai stāvoklis, ir jāiziet obligāto militāro dienestu, pārliecināts iniciatīvas autors. Lejnieks-Puķe piebilda, ka arī tiem, kuru veselības un fiziskais stāvoklis ir neatbilstošs militārajam dienestam, būtu jāiziet saturiski individuāli veidots obligātais militārais dienests, kura laikā tiktu apgūtas specifiskas valsts aizsardzībai nepieciešamas iemaņas un prasmes.

Lejnieks-Puķe skaidroja, ka obligātajā militārajā dienestā pilngadību sasniegušie vīrieši ar atbilstošu veselības un fizisko stāvokli varētu apgūt valsts aizsardzības pamatus, lai militāra konflikta gadījumā viņus varētu mobilizēt un viņi būtu atbilstoši apmācīti. Iniciatīvas autora ieskatā Latvijas vīriešiem, kuru veselības un fiziskais stāvoklis ir zemāks par noteiktajiem dienesta veselības un fiziskā stāvokļa kritērijiem, būtu jāiziet individualizēts militārais dienests, kurā viņi apgūtu prasmes un iemaņas, kuras neprasa attiecīgo veselības un fizisko stāvokli. Viņš pārliecināts, ka par tāda individuāla militāra dienesta saturu un apgūstamajām iemaņām būtu jālemj Aizsardzības ministrijai.

Iniciatīvā pausts, ka būtu jānosaka laiks, līdz kuram ikvienam būtu jābūt izgājušam obligātais militārais dienests. «Jārada iespēja iziet obligāto militāro dienestu noteiktā laika posmā, lai cilvēks varētu saplānot pats, kad ies dienēt, piemēram, periodā līdz trim gadiem,» norādīja idejas autors.

Viņaprāt, obligātā dienesta izpildes laikā būtu jāmaksā vidējā alga, kādu pašlaik saņem profesionālā dienesta karavīri. Tāpat būtu jārod iespēja šajā laikā saņemt visas pārējās karavīram pienākošās sociālās garantijas. Obligātā dienesta laikā cilvēkam saglabājama darba vieta, un vismaz kāda daļa no algas, piebilda Lejnieks-Puķe.

Iniciatīvas autors pārliecināts, ka idejas realizācijas gadījumā sabiedrība iegūtu valsti, kas militāra konflikta gadījumā būtu gatava sevi aizstāvēt. Tāpat tiktu efektīvāk realizēts Ziemeļatlantijas līguma trešais pants, un «sabiedrībā notiktu pašattīrīšanās no valstij nelojāliem pilsoņiem un nepilsoņiem, jo viņi emigrētu uz ārvalstīm».

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu