Tiesnešu biedrība: Augstas valsts amatpersonas ne pirmo reizi izsaka nepamatotu kritiku tiesu varai

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Lita Krone/LETA

Augstas valsts amatpersonas ne pirmo reizi izsaka nepamatotu kritiku tiesu varai, komentējot nesenos tiesībsarga Jura Jansona izteikumus, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam «Rīta panorāma» sacīja Latvijas Tiesnešu biedrības prezidents Juris Siliņš.

Viņš pauda, ka šāda kritika ir izskanējusi gan no Iekšlietu ministrijas par Zolitūdes traģēdijas lietas izskatīšanu, gan no Valsts ieņēmumu dienesta par piespriestiem vājiem sodiem, bet «diemžēl nekādi argumenti nav sekojuši».

Siliņš aicināja atcerēties, ka augstu amatpersonu publiski paziņojumi veido arī sabiedrības viedokli par tiesu sistēmu. Tāpat viņš uzsvēra, ka par tiesnesi nevar kļūt nejaušības pēc, atlases procedūra ir pietiekoši sarežģīta, tāpēc viņu kompetenci nevajadzētu apšaubīt.

Viņš atgādināja, ka Zolitūdes traģēdijas lietas izskatīšanā piedalās trīs tiesneši un ir arī rezerves tiesnesis. Tāpēc sabiedrība varot justies droši, ka lēmums būs pietiekami izsvērts un argumentēts.

Attiecībā uz tiesībsarga pausto Siliņš vēl uzsvēra, ja juridiski strīdi ir risināmi citādā veidā, ne «ar šādiem epitetiem un ne ziņu studijā».

LETA jau vēstīja, ka Jansons šonedēļ norādīja, ka tas būtu politiķu drosmes un atbildības jautājumus likvidēt vai reorganizēt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). «Varbūt ir jābeidz sabiedrība mocīt un tas aizkautais hiēnsuns beidzot jāiemidzina un ar godu jānorok,» par KNAB darbu izteicās Jansons.

Tiesībsargs uzskata, ka KNAB netiek galā nedz ar korupcijas apkarošanu, nedz interešu konfliktu izvērtēšanu. Šādu kritiku birojs saņēma saistībā ar KNAB aizrādījumu par valsts amatpersonai noteikto amata savienošanas ierobežojuma pārkāpšanu saistībā ar Jansona darbību izdevuma «Jurista Vārds» Zinātniski konsultatīvajā padomē.

Tiesībsargs arī kritizējis minēto lietu izskatījušos tiesnešus. Latvijas Tiesnešu biedrība iepriekš norādījusi, ka atbilstoši Tiesībsarga likumā noteiktajam likuma mērķis ir veicināt cilvēktiesību aizsardzību un sekmēt, lai valsts vara tiktu īstenota tiesiski, lietderīgi un atbilstoši labas pārvaldības principam. Biedrībai nav saprotams, kā tiesībsarga paziņojumi, kas veltīti lietu izskatījušajiem tiesnešiem, piemēram, izteikumi «ar dziļu plānprātību apveltītam cilvēkam, lai lēmumā varētu ierakstīt», «vai nu tiesa nav lasījusi, vai nav bijusi pie pilnas apziņas, parakstot šos dokumentus», kā arī vispārīga izteikšanās par citām lietām, tiesu sistēmu kopumā, norādot, ka viņam ir zudusi ticība tiesu varai, ir savienojami ar Tiesībsarga likumā noteikto mērķu sasniegšanu.

Uz tiesībsarga izteikumiem reaģēja arī KNAB, aicinot Jansonu publiski atvainoties par saviem izteikumiem par tiesu varas un KNAB amatpersonām, kā arī šos izteikumus atsaukt.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu