Pētījums: Par mājoklī ierīkotās elektorinstalācijas drošību pārliecināta trešdaļa iedzīvotāju

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Par mājoklī ierīkotās elektorinstalācijas drošību pārliecināta trešdaļa Latvijas iedzīvotāju, aģentūrai LETA pavēstīja apdrošinātājs «Gjensidige Latvija».

Šogad februārī «Gjensidige Latvija» sadarbībā ar «OMD Latvia» veica pētījumu «Mājokļa drošības uztvere Latvijas iedzīvotāju vidū», kurā piedalījās 701 respondents. Pētījums atklāj, ka viena no aktuālākajām mājokļa drošības problēmām ir saistīta ar elektroinstalācijām un sadzīves elektrotehniku. Lai no tām izvairītos, visbiežāk (62%) gadījumu cilvēki paļaujas paši uz sevi, taču tikai trešdaļai aptaujāto mājās ir droša, mūsdienu prasībām atbilstoša elektroinstalācija.

Lai arī vairums aptaujāto (74%) uzskata, ka viņu mājoklis ir drošs, pētījuma dati ļauj secināt, ka iedzīvotāji nepilnīgi novērtē iespējamos riskus mājoklī un ne vienmēr ir darījuši pietiekoši, lai tos laikus novērstu.

«2016. gadā kopumā tika saņemti 27 pieteikumi, kas saistīti ar bojājumiem elektroinstalācijās un to izraisītiem ugunsgrēkiem. Aptuveni puse no elektroinstalāciju bojājumu gadījumu rezultējušies ugunsgrēkā. Tas nozīmē, ka ar elektrību saistītie mājokļa riski var ne tikai sabojāt elektrotehniku, bet būt dzīvībai bīstami, kā arī skart mājokļa iedzīvotāja kaimiņus. Šo bojājumu seku kompensēšanai gada laikā kopumā tika izmaksāti 193 000 eiro,» sacīja «Gjensidige Latvija» Atlīdzību nodaļas vadītājs Aleksejs Kozirs.

Pētījumā 35% aptaujāto par vienu no galvenajiem mājokļa drošības riskiem uzskata tieši novecojušas elektroinstalācijas, kas var radīt īssavienojuma risku. Visbiežāk par risku to saskatījuši iedzīvotāji ar vidēji zemiem (līdz 500 eiro mēnesī) ienākumiem (49%) un pirmskara laika nama iedzīvotāji (47%).

Pēc «Gjensidige Latvija» vēstītā, lai izvairītos no novecojušu elektroinstalāciju radītajām sekām, tikai trešdaļai aptaujāto mājās ir ierīkota droša, mūsdienu prasībām atbilstoša elektroinstalācija. Pētījuma dati ļauj secināt, ka daļa cilvēku neapzinās sekas, kādas var mājoklim un tā iedzīvotājiem radīt novecojušas, nedrošas elektroinstalācijas.

«Pat vismazākais īssavienojums var netikai radīt elektrotehnikas bojājumus, bet arī izraisīt ugunsgrēku. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta rīcībā esošie dati liecina, ka apmēram 30% gadījumu ugunsgrēka iespējamais izcelšanās iemesls ir bijis īssavienojums vai bojājumi elektroinstalācijā. Turklāt iedzīvotāji neievēro Ugunsdrošības noteikumu prasības un neveic elektroinstalāciju pārbaudi vismaz reizi 10 gados. Aicinām ikvienu iedzīvotāju neatlikt rūpes par mājokļa drošību un laicīgi novērst ugunsgrēku izcelšanos īssavienojumu dēļ, kā arī ierīkot autonomo dūmu detektoru, kas palīdzēs izglābties ugunsgrēka gadījumā!» pauda Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes priekšnieks Dzintars Lagzdiņš.

«Gjensidige Latvija» sadarbībā ar Latvijas glābšanas dienestiem un drošības nozares pārstāvjiem sākusi iniciatīvu «Mājokļa drošības mēnesis», kas ik gadu norisināsies martā. Tās mērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju informētību un izpratni par mājokļa drošības jautājumiem, tādējādi mazinot negadījumu skaitu valstī, kas saistīti ar mājokļa drošību.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu