«Oligarhu lietas» materiāli: kas ļauts Igaunijā, nav ļauts pie mums (1)

CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Zane Bitere/LETA

Atšķirtībā no Latvijas, kur piekļuve krimināllietu materiāliem ir ļoti ierobežota, Igaunijā likums paredz daudz lielāku atklātību. Kaimiņzemes praksē bijušas vairākas politiski nozīmīgas lietas, kuru faili darīti zināmi sabiedrībai, šovakar vēstī LTV raidījums «de facto».

Igaunijā žurnālistiem gandrīz nekad netiek atteikta pieeja materiāliem, kad ir stājies spēkā tiesas spriedums. Tiesu personāls aizklāj sensitīvu informāciju un tad žurnālisti var materiālus pētīt.

«Agrāk viss bija jāpārraksta ar roku. Tagad atļauts arī fotografēt. Mēs nedrīkstam publiskot pašus failus, bet varam stāstīt, kas tajos ir. Ja jūs nofotografēsiet materiālus un ieliksiet internetā, domāju, ka nākamreiz neviens jums neļaus tos apskatīt,» stāsta biznesa avīzes «Aripaev» ziņu nodaļas vadītājs Harijs Tūls.

Igaunijas likumi ļauj prokuroriem publiskot arī materiālus no lietām, kas līdz tiesai nemaz nav nonākušas. Spilgts piemērs tam bija premjera Reformu partiju pārstāvoša deputāta publiska atzīšanās nelikumīgu ziedojumu veikšanā. Izmeklētāji nesavāca pietiekami daudz pierādījumu par citiem gadījumiem un lietu slēdza. Taču prokuratūra publiskoja daļu no politiķu liecībām. Tajās atklājās visdīvainākie skaidrojumi, kur viņi ņēmuši skaidru naudu, lai iemaksātu partijas kasē.

«Ja lieta ir nozīmīga, mēs parasti iegūstam informāciju. Sabiedrības intereses ir spēcīgs arguments,» skaidro igauņu žurnālists.

Latvijā situācija ir pilnīgi pretēja. Likums visai skaidri pasaka, ka ar krimināllietu materiāliem var iepazīties tikai tiesu un izmeklēšanas iestāžu darbinieki, personas, kuru intereses aizskartas, un zinātnieki.

Tā sauktās oligarhu lietas materiāliem tagad ļauts piekļūt arī Saeimas parlamentārās izmeklēšanas komisijas deputātiem. Taču viņi saskārušies ar prasību, ka no vairāk nekā 100 sējumiem neko nedrīkst kopēt.

«Kopēt materiālus kriminālprocesa likums neparedz. Var tikai iepazīties un veikt izrakstus,» skaidro Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) izmeklēšanas nodaļas vadītāja Ilze Kivleniece. Ņemot vērā deputātu interesi, KNAB gan pašlaik domā, kā varētu izsniegt atsevišķu dokumentu kopijas.

Plašākai sabiedrībai piekļuve oligarhu lietas materiāliem ir liegta. Saeimā pārstāvētie politiskie spēki pagaidām nav izrādījuši lielu degsmi mainīt likumus, lai atvieglotu piekļuvi jau izbeigtām krimināllietām, kas ir sabiedrībai ir svarīgas.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X

Tēmas

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu