Liepājā atrastas veselībai bīstamas dzīvsudraba bumbiņas (1)

TVNET/LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: PantherMedia/Scanpix

Ceturtdien Liepājā savākts uz lauka atrasts dzīvsudrabs, informēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) pārstāve Anete Strazdiņa.

(papildināta visa ziņa)

Ceturtdien pēc plkst.14 glābēji saņēmuši izsaukumu uz Atmodas bulvāri Liepājā, kur uz lauka bija atrasts dzīvsudrabs. Ierodoties notikuma vietā, glābēji konstatējuši, ka zālē aptuveni desmit kvadrātmetrus lielā platībā vairākās vietās atrodas dzīvsudraba bumbiņas.

Glābēji savākuši dzīvsudrabu un nodevuši to pašvaldības policijas darbiniekiem.

VUGD atgādina, ka dzīvsudrabs ir dzīvībai bīstama viela, tāpēc, konstatējot tā atrašanos dabā, nekavējoties jāzvana glābšanas dienestam uz numuru 112.

Dzīvsudraba lodītes - aptuveni 30 grami - atrastas netālu no vietas Karostā, uz kuru operatīvie dienesti arī pagājušā gada oktobrī trīs dienas pēc kārtas saņēma izsaukumus par Atmodas bulvārī izlietu dzīvsudrabu. «Pastāv iespēja, ka šis dzīvsudrabs ir no atgadījuma pagājušā gada oktobrī, kad bērni to atrada, sāka spēlēties un bez ļaunprātīga nolūka izlēja to. Taču to skaidros Valsts policija,» atzina VP Kurzemes reģiona pārvaldes pārstāve Madara Šeršņova.

Valsts vides dienesta (VVD) Liepājas reģionālās vides pārvaldes direktore Ingrīda Sotņikova informēja, ka savākti 15 - 16 litri ar dzīvsudrabu piesārņotas augsnes. Tā tiks nodota utilizēšanai uzņēmumam, ka nodarbojas ar bīstamo atkritumu apsaimniekošanu.

Reģionālās vides pārvaldes vadītāja noraidīja iespēju, ka tik liels daudzums dzīvsudraba vidē var nonākt no sasista termometra - acīmredzot tas kaut kur ticis uzglabāts un pēc tam nonācis dabā. Sotņikovas rīcībā nav informācijas, kāda varētu būt izlietā dzīvsudraba izcelsme: «Deviņdesmito gadu sākumā, pēc PSRS sabrukuma, ik pa laikam pilsētā tika atrasts dzīvsudrabs - pat tirgū. No kurienes - grūti spriest,» teica speciāliste.

Dzīvsudrabu saturošus bīstamos atkritumus var nodot Liepājas reģiona atkritumu apsaimniekošanas poligonā «Ķīvītes» Grobiņas novadā, bet ikdienā lietojamos vecos dzīvsudraba termometrus no iedzīvotājiem pieņem aptiekās.

Dzīvsudrabs ir reproduktīvais toksikants, piederošs 1B bīstamības grupai, kas var izraisīt nedzimušu bērnu vai jaundzimušo anomālijas, skaidro Veselības inspekcijas vides veselības analītiķis Normunds Kadiķis.

Nokļūstot vidē, dzīvsudrabs var nodarīt bojājumus ekosistēmai, it īpaši ūdenī.

Tomēr galvenais saindēšanās ceļš ir ieelpojot dzīvsudraba tvaikus.

Dzīvsudrabs ir šķidrs metāls, kas iztvaiko. Ja slēgtās telpās, piemēram, mājās, saplīst dzīvsudraba termometrs, mazās dzīvsudraba bumbiņas, kas aizripo pa grīdu, uzmanīgi jāsavāc uz papīra lapas un jāievieto pudelē, kura jānoslēdz. Savākto, slēgtā traukā ievietoto dzīvsudrabu nedrīkst vienkārši izmest – tas jānodod ka bīstamie atkritumi. Telpas jāvēdina.

Savācot izbirušu dzīvsudrabu, jānoņem zelta rotaslietas, jo dzīvsudrabs tās vienkārši sabojās.

«Gadās, ka bērni atrod dzīvsudraba bumbiņas un spēlējas ar tām, apmētā viens otru. Caur ādu dzīvsudrabs neuzsūcas, problēmas rodas, to ieelpojot,» skaidro vides eksperts. Apēsts dzīvsudrabs kuņģī vāji uzsūcas. Lai saindētos, jāapēd liels daudzums.

Saindēšanās pazīmes ir galvassāpes, reibonis, slikta dūša.

No jebkādas saskares ar dzīvsudrabu jāizvairās grūtniecēm. Dzīvsudrabu var neitralizēt, izkaisot sēra pulveri, ko var nopirkt dārzkopības veikalos.

Kā ziņots, pērn oktobrī operatīvie dienesti vairākas reizes devās uz izsaukumiem Atmodas bulvārī, kur vairākās vietās, tostarp uz ietves un bērnu laukumā pie dzīvojamās mājas, tika atrastas dzīvsudraba lodītes. Policija toreiz noskaidroja, ka dzīvsudrabu spēlējoties izlējuši četri bērni. Viņiem esot bijis interesanti vērot, kā spīdīgā viela, izlieta uz zemes, sadalās kustīgās bumbiņās. Viņi neesot apzinājušies, kas ir atrastā viela un cik tā bīstama. Toreiz tika ziņots, ka pamestā teritorijā atrasts un savākts arī piesārņojuma avots - trauks, kurā atradās dzīvsudrabs.

Komentāri (1)CopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu