Sestdiena, 23. jūnijā Vārda dienas: Līga
Ilustratīvs attēls. |  

Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) Ātrās brīdināšanas sistēmā patlaban pieejamo informāciju no Latvijā nonākušajiem 143 kilogramiem Vācijas izcelsmes olu produktiem, 32 kilogrami olu masas omletei bija piesārņota ar fipronilu, pavēstīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārstāve Ilze Meistere.

Pēc viņas teiktā, septiņi kilogrami neizlietotā produkta atlikuma ir atsaukti no tirgus.

Vienlaikus testēšanas pārskati liecina, ka atrastais fipronila daudzums jēlproduktā - olu masā ir teju 50 reizes mazāks nekā daudzums, kura gadījumā var iestāties nopietns risks cilvēka veselībai. Turklāt gatavā produktā, pievienojot citas sastāvdaļas, piemēram, pienu, fipronila koncentrācija tiek atšķaidīta.

Mestere uzsvēra, ka ar fipronilu nav piesārņoti plaša patēriņa produkti, kurus cilvēks var iegādāties lielveikalā, bet parasti šādus produktus izmanto sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi ēdienu gatavošanā un konditorejas izstrādājumu ražošanā.

LETA jau ziņoja, ka EK Ātrās brīdināšanas sistēmā ir ievietots paziņojums, ka šovasar no Vācijas, caur Igauniju saņēmējam Latvijā ir piegādāta, iespējams, ar fipronilu piesārņota produktu partija -143 kilogrami tādu olu produktu kā olu masa omletei un olu dzeltenumi.

Eiropas Savienības (ES) veselības komisārs Vītenis Andrjukaitis 5.septembrī preses konferencē Tallinā paziņoja, ka saindēto olu skandāls izplatījies 45 valstīs, tostarp skāris 26 ES dalībvalstis. Skandāls nav skāris tikai divas ES valstis - Lietuvu un Horvātiju. Saskaņā ar EK sniegto informāciju, ārpus ES skandāls skāris Norvēģiju, Lihtenšteinu, Šveici, Honkongu, Kataru, Krieviju, Irāku, Turciju, ASV, Kanādu un vēl vairākas valstis un teritorijas.

Iepriekš vēstīts, ka lielveikali Nīderlandē, Beļģijā, Vācijā, Šveicē un Zviedrijā no tirdzniecības izņēmuši miljoniem olu pēc tam, kad tajās tika atklāta fipronila klātbūtne. Saindēto olu skandāls 7.augustā skāris arī Lielbritāniju un Franciju, kas varētu būt importējušas olas, kas saindētas ar cilvēka veselībai bīstamo insekticīdu fipronilu.

Tāpat ziņots, ka PVD augustā noņēma Igaunijas, Lietuvas un Polijas, kā arī vietējas izcelsmes olu paraugus, lai pārliecinātos par vietējā tirgū pieejamo olu drošumu. Laboratorisko izmeklējumu rezultāti liecina, ka deviņos olu paraugos fipronils nav konstatēts, bet viens paraugs vēl tiek testēts.

Fipronils ir viela, kuru izmanto kukaiņu apkarošanā neproduktīvajiem dzīvniekiem - suņiem, kaķiem un mājas seskiem. Produktīvajiem dzīvniekiem šo insekticīdu izmantot ir aizliegts, jo tā atliekvielas var nonākt pārtikā, piemēram, olās, pienā. Fipronilu aizliegts izmantot lauksaimniecībā, ja galaprodukts paredzēts cilvēkiem lietošanai pārtikā.

© TVNET. Visas tiesības paturētas