Bērnu slimnīcā veiktas piecas augstākās sarežģītības atvērtas sirds operācijas

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: PantherMedia/Scanpix

Pagājušajā nedēļā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) tika veiktas piecas augstākās sarežģītības pakāpes atvērtas sirds operācijas, pielietojot mākslīgo asinsriti, aģentūru LETA informēja Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Pēc viņas paustā, operācijas notika pateicoties Bērnu slimnīcas Kardioķirurģijas klīnikas speciālistu iniciatīvai, kā arī Bērnu slimnīcas fonda un ziedotāju atbalstam.

Operācijas notika sadarbojoties ar ārvalstu mediķiem no Itālijas, Lietuvas un Lielbritānijas, kā arī piedaloties BKUS un citiem Latvijas ārstiem un māsām, kā arī citiem kolēģiem. «Operācijas rezultātus speciālisti vērtē kā ļoti labus, un četri pacienti jau ir devušies mājās, jo aprūpe slimnīcā viņiem vairs nav nepieciešama. Bērniem operācijas sniedza iespēju būtiski uzlabot veselības stāvokli un dzīves kvalitāti, bet Bērnu slimnīcas speciālistiem šī bija vērtīga pieredze un zināšanas, kuras izmantot turpmāk, ārstējot savus pacientus,» skaidroja Dambiņa.

Vienlaikus Bērnu kardioloģijas un kardioķirurģijas klīnikas vadītājs Valts Ozoliņš norādīja, ka iedzimto sirdskaišu ķirurģija ir ļoti īpaša specialitāte, turklāt ne tikai tāpēc, ka bērna dzīvība ir tieši atkarīga no ķirurga un visas komandas prasmēm un pieredzes, bet arī tāpēc, ka dažas sirdskaites ir tik reti sastopamas, ka Latvijā tās diagnosticē dažkārt pat tikai reizi desmit gados.

Pēc Ozoliņa paustā, šādā gadījumā vienīgā iespēja pacientam veikt drošu sirds operāciju ir starptautiska speciālistu sadarbība, jo pasaules mērogā šāda pieredze ar īpaši retām sirds slimībām ir uzkrāta, analizēta un apzināta. «Bērnu slimnīcā, pateicoties ārstu personiskajai iniciatīvai, jau desmit gadus tiek organizēti dažādi starptautiskas sadarbības pasākumi sirds ķirurģijā, un pagājušajā nedēļā risinājās viens no tiem. Esmu patiesi lepns, ka Bērnu slimnīcā Latvijā bija iespējams palīdzēt šiem bērniem. Visi esam guvuši nenovērtējamu pieredzi, kas ļaus tālāk attīstīties bērnu kardioloģijai Latvijā, dodot cerību drošākai dzīvei bērniem ar iedzimtām sirdskaitēm,» norādīja sirds ķirurgs.

Dambiņa informēja, ka sarežģītās operācijas bija nepieciešamas pieciem Bērnu slimnīcas pacientiem vecumā no četriem līdz pat 17 gadiem. Trim pacientiem ar iedzimtām aortas vārstules problēmām tika veiktas «Ross» operācijas, kad paša pacienta plaušu artērijas vārstule tika pārstādīta aortālā pozīcijā, savukārt plaušu artērijas vārstule tika aizvietota ar implantu, kas tika sasaldētā veidā atvests no Somijas. Operācijas rezultātā bērniem turpmāk nebūs ikdienā jālieto medikamenti un viņi varēs dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, jo aortas vārstule aug kopā ar bērnu, atšķirībā no mehāniskās. Operācija šiem pacientiem ir ļoti būtiska, jo, ja aortas vārstule netiek operēta, tad sekas var būt bērna pēkšņa nāve, uzsver Dambiņa.

Vienlaikus tika operēti tika arī divi pacienti, kuriem ir smaga, kombinēta sirdskaite - vienas kameras sirds. Šiem pacientiem tika veikta operācija pēc Fontēna principa, un abi bērni vairāku operāciju secīgas veikšanas rezultātā turpmāk varēs dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Dambiņa norāda, ka arvien biežāk iespējams organizēt ārvalstu speciālistu vizītes Bērnu slimnīcā ar mērķi palīdzēt mūsu pacientiem ar sarežģītām veselības problēmam. «Šiem pacientiem alternatīva ir ārstniecība ārpus Latvijas, kas ir ievērojami dārgāk un arī pašiem pacientiem un viņu tuviniekiem fiziski un psiholoģiski grūtāk. Papildus ieguvums ir iespēja mūsu speciālistiem iegūt jaunas zināšanas, kas nākotnē palīdzēs daudziem bērniem ar līdzīgām veselības problēmām. Mēs vēlamies, lai bērniem Latvijā būtu tādas pašas ārstniecības iespējas kā citviet Eiropā, un ir lieliski, ka, pateicoties ārstu iniciatīvai un līdzcilvēku ziedojumiem, varam to nodrošināt tepat Bērnu slimnīcā,» sacīja fonda vadītāja.

Bērnu slimnīcas fonds sniedza finansiālu atbalstu un apmaksāja homograftu jeb plaušu artērijas vārstuļa donora audu iegādi trijiem pacientiem 11 800 eiro apmērā no Helsinku Universitātes audu bankas, kā arī sedza ceļa un dzīvošanas izdevumus diviem ārvalstu speciālistiem no Lielbritānijas un Lietuvas. Kopējās izmaksas 12 336 eiro apmērā tika segtas no labdarības akcijas «Dod bērnam iespēju!» ziedojumiem.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu