Mediju eksperti: Dimanta atbrīvošana ir ļoti nopietna indikācija

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas lēmums virzīt parlamentā lēmumu par Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) vadītāja Aināra Dimanta atbrīvošanu no amata ir ļoti nopietna indikācija, ka atsevišķi deputāti var vērsties pret neatkarīgu mediju regulatoru, aģentūrai LETA sacīja Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore, Komunikācijas studiju katedras vadītāja Anda Rožukalne. Savukārt Latvijas Žurnālistu asociācijas vadītāja Sanita Jemberga uzskata, ka šāda rīcība demonstrē politiķu vēlmi izrēķināties ar dažādu iemeslu dēļ nevēlamu cilvēku.

«Notikušais atgādina lieku šovu,» uzskata Rožukalne. «Bija ideja, ka jāatbrīvo, neskatoties ne uz kādiem argumentiem, un tas viss tā arī tika virzīts.»

Rožukalnei pieņemtais lēmums bijis nepatīkams pārsteigums. «Neuzskatu, ka lēmums ir pietiekami pamatots gan no juridiskā viedokļa, gan saturiski,» pauda Rožukalne. «Viss notika steigā, diskusijā, kurā netika uzskatīti par pamatotiem padomes iebildumi pret pārmetumiem.»

Tāpat Rožukalne norāda, ka

šī ir ļoti nopietna indikācija, ka atsevišķi deputāti var vērsties pret neatkarīgu mediju regulatoru.

«Tas nozīmē, ka arī citu iestāžu darbiniekiem var notikt līdzīgi,» piebilda Rožukalne.

Savukārt Jemberga uzskata: ««Galvas nociršana» Dimantam un lēmums pārējo padomes locekļu darbību vērtēt atsevišķi ir skaidrs lēmums aizvākt konkrēto cilvēku par biedinājumu citiem, kā arī ietekmēt sabiedrisko televīziju un mēģināt pārdalīt sabiedrisko pasūtījumu par labu komerctelevīzijām. Tagad izskatās, ka ar Dimantu būs izrēķinājušies, bet pārējie būs iebiedēti,

nu varam no padomes gaidīt vienotu dziesmu par pozitīvajām ziņām kā prioritāti,»

sacīja Jemberga.

Viņa norādīja, ka samilzušajā situācijā ap NEPLP bija

nepieciešams detalizēti izvērtēt visas padomes darbu, nevis koncentrēties uz tās vadītāja atlaišanu.

«Nav tā, ka Dimanta un padomes darbs būtu nevainojams, tomēr nav notikusi neatkarīga darbības izvērtēšana. Politiķiem vajadzēja rūpīgi vērtēt visu padomes darbību, bet tā vietā nemitīgi tika locīts Dimanta uzvārds.

Domāju, ka pārējos neatlaidīs, mērķis bija viens cilvēks.

Kopumā tā ir atkāpšanās no tiesiskas valsts pamatprincipiem, jo atlaiž konkrētu cilvēku tikai tādēļ, ka viņš kādam vai kādiem nepatīk,» sacīja Jemberga.

Kā ziņots, ņemot vērā Saeimas Juridiskā biroja rosinājumu, komisija šodien nolēma sadalīt vairāku koalīcijas un opozīcijas politiķu iesniegto priekšlikumu par četru NEPLP locekļu atbrīvošanu no amata četros atsevišķos lēmumprojektos.

Komisija neatbalstīja politiķu iesniegumā minēto pārējo trīs NEPLP locekļu - Aijas Dulevskas, Daiņa Mjartāna un Ivara Zviedra atbrīvošanu no amata.

Saeimai saskaņā ar parlamenta iekšējo darba kārtību gan būs jālemj par visiem četriem lēmumprojektiem.

Jau ziņots, ka «Vienotības», Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Latvijas Reģionu apvienības (LRA) un partijas «No sirds Latvijai» līderi 17.jūnijā Saeimas Prezidijam iesniedza dokumentu par NEPLP locekļu atlaišanu.

Iesniegumu iniciējusi LRA, bet to parakstījuši arī vairāku partiju līderi - Solvita Āboltiņa (V), Augusts Brigmanis (ZZS), Dainis Liepiņš (LRA) un Inguna Sudraba (NSL).

Iesniedzēji kritizē, ka NEPLP pieņēma lēmumu attiecībā uz «Radio Skonto plus» programmas apstiprināšanu, padarot to par krievu valodā raidošu radiostaciju. Tādējādi NEPLP esot mazinājusi Saeimas deputātu uzticību padomes locekļu kompetencei un spējai pieņemt situācijai atbilstošus lēmumus.

Politiķi arī atsaucas uz Valsts kontroles revīzijas ziņojumā secināto, ka NEPLP nav efektīvi rīkojusies ar finanšu līdzekļiem gandrīz divu miljonu eiro apmērā. Tāpat ziņojumā secināts, ka NEPLP ir vāja kontroles sistēma pār amatpersonu un darbinieku komandējumiem un darba braucieniem, kā arī konstatētas citas nepilnības.

Tāpat tiek pausta nostāja, ka NEPLP locekļi Dimants, Aija Dulevska, Dainis Mjartāns un Ivars Zviedris neatbilst likumā noteiktajai prasībai par labu reputāciju, tāpēc tas viņiem liedz turpināt šo amatu ieņemšanu.

Savukārt NEPLP izplatījusi paziņojumu masu medijiem, kurā norāda, ka dažu Saeimas deputātu ideja atlaist padomes locekļus viņiem nav pārsteigums. Tiekoties ar deputātiem, ne reizi vien padomes locekļi esot saskārušies ar zīmīgiem mājieniem, kas skar to vai citu LTV sižetu vai LR raidījumu.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu