Mežs rosina stiprināt ES ārējās robežas, nevis domāt par robežkontroles atjaunošanu

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Sintija Zandersone / LETA

Eiropas Savienībai (ES) būtu jāstiprina ārējā robeža, kas jau tagad tiek nepārtraukti uzmanīta, taču iekšējo robežu atjaunošana Latvijai radītu vismaz trīs reizes lielākas problēmas, ņemot vērā to, ka nelegālie imigranti, kas šķērso Latvijas-Krievijas un Latvijas-Baltkrievijas robežas, vairs netiktu tālāk uz ES, uzskata demogrāfs un Starptautiskās Migrācijas organizācijas Rīgas biroja vadītājs Ilmārs Mežs.

Mežs sarunā ar aģentūru LETA norādīja, ka Latvijas robežsargu sniegtā informācija liecinot, ka valsts iekšienē aizturēti aptuveni 500 nelegālo imigrantu, turklāt aptuveni puse no tiem ir no Vjetnamas. Viņš arī vērsa uzmanību, ka, pēc pašreizējā vērtējuma, tā varētu būt tikai daļa no tiem, kas šķērsojuši robežu, savukārt pārējie «nepamanīti aizslīdējuši uz ES un tur dzīvo laimīgu dzīvi».

«Cilvēkiem bieži vien liekas, ka, atjaunojot vai pastiprinot iekšējo robežkontroli, situācija uzlabosies. Diemžēl

uzlabosies to valstu situācija, kuras atrodas tālāk no ES ārējās robežas,» sacīja Mežs, par piemēru minot Vāciju un Beļģiju.

«Bet citās valstīs, tostarp Latvijā, varētu rasties uzkrājums, kā tas bija Grieķijā, kur gadu gaitā uzkrājās liela cilvēku plūsma no Turcijas un netika tālāk,» viņš skaidroja.

Viņš arī uzsvēra, ka šā gada jūnijā, k

ad Maķedonijas valdība sākusi laist patvēruma meklētājus cauri savai teritorijai, «plūsma tikai sākās».

Mežs arī aicināja atcerēties, ka cilvēkiem no Turcijas mazā laivā atsevišķās vietās diezgan viegli esot sasniegt Grieķiju, no kuras cilvēki nonāk Maķedonijā, bet tad Serbijā, Ungārijā vai Horvātijā.

«Ja mēs robežsargiem pieejamos līdzekļus dubultotu, tas uzlabotu situāciju, taču mums noteikti nevajag atjaunot robežkontroli starp iekšējām robežām. Tas savukārt varētu ievērojami samazināt to cilvēku skaitu, kas nepamanīti iekļūst Latvijā, izmantojot mūsu robežu ar Krieviju un Baltkrieviju. Galvenā uzmanība jāpievērš ārējās robežas stiprināšanai,» sprieda Mežs.

Jau vēstīts, ka lielākā daļa - 70% - Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā no 18 līdz 55 gadiem atbalsta izskanējušo ideju atjaunot robežkontroli visā ES, liecina pētījumu kompānijas TNS un telekanāla LNT veiktā aptauja.

35% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pauda pārliecinošu atbalstu idejai Šengenas zonā atjaunot robežkontroli, un tikpat norādījuši, ka drīzāk atbalsta šādu ideju.

Tikmēr ceturtā daļa jeb 24% Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā pauž noliedzošu viedokli pret ideju atjaunot robežkontroli visā ES, tostarp Šengenas zonā, tai skaitā 14% aptaujāto kā savu atbildi norādījuši «drīzāk nē», bet 10% - «noteikti nē». Savukārt 6% iedzīvotāju nav pauduši konkrētu nostāju šajā jautājumā.

Aptauju pētījumu kompānija TNS veica laikā no šā gada 17. līdz 19.novembrim, ar interneta starpniecību visā Latvijā aptaujājot 800 Latvijas iedzīvotājus ekonomiski aktīvajā vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Jau vēstīts, ka ES dalībvalstis piektdien atbalstīja Francijas ierosinājumu fundamentāli pārskatīt Šengenas vienošanos un nolēma nekavējoties pastiprināt visu ceļotāju, tostarp Eiropas valstu pilsoņu, pārbaudi uz Šengenas zonas ārējām robežām.

Francija arī aicinājusi ātrāk izveidot ES mēroga sistēmu gaisa satiksmes pasažieru datu apkopošanai un radīt starptautisku koalīciju cīņai pret teroristisko grupējumu «Islāma valsts», kas uzņēmies atbildību par teroraktiem Parīzē.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu