Ģimenes ārsts: PVN palielināšana bezrecepšu medikamentiem pasliktinās sabiedrības veselības stāvokli

LETA
CopyLinkedIn Draugiem X
Lūdzu, ņemiet vērā, ka raksts ir vairāk nekā piecus gadus vecs un ir pārvietots uz mūsu arhīvu. Mēs neatjauninām arhīvu saturu, tāpēc var būt nepieciešams meklēt jaunākus avotus.
Foto: Ieva Čīka/LETA

Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) pazeminātās likmes atcelšana bezrecepšu medikamentiem pasliktinās sabiedrības veselības stāvokli, pauda Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Princis.

Viņš sacīja, ka viņa personiskais viedoklis ir tāds, ka šāda ideja nav atbalstāma no sabiedrības veselības viedokļa, jo skars tos cilvēkus, kas medikamentus lieto neregulāri un tikai pēc vajadzības, proti, veselos cilvēkus. Šāda ideja sadārdzinātu medikamentus, kuri nepieciešami, piemēram, galvas sāpju gadījumā, piebilda Princis.

Ārsts sacīja, ka

ar šādu ideju valsts savas problēmas noveļ uz sabiedrības pleciem. Viņš arī pauda, ka Latvijas iedzīvotājs ir relatīvi nabadzīgs pircējs.

Princis gan atzina, ka pastāv iespēja, ka cilvēki bezrecepšu medikamentus ne vienmēr lieto adekvāti, tomēr PVN palielināšana nav labākais risinājums, lai ar šo problēmu cīnītos. Šajā gadījumā valstij ir jāveic skaidrojošs un izglītojošs darbs.

Ģimenes ārsts arī norādīja, ka gadījumā, ja šāda ideja gūtu atbalstu, ietekmi uz sabiedrību varētu novērtēt tikai vēlāk.

Kā ziņots, Veselības ministrija (VM) neatbalsta PVN pazeminātās likmes atcelšanu bezrecepšu medikamentiem, sacīja ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders.

Viņš skaidroja, ka šāds solis personām ar zemiem ienākumiem būtu papildu finansiālais slogs un teorētiski tas ilgtermiņā varētu pasliktināt viņu veselības stāvokli un ietekmēt kopējo darbnespējas dienu skaitu.

Kā vēstīts, spriežot par iespēju nākamā gada budžetā palielināt ieņēmumus, parādījies ierosinājums atcelt samazināto PVN likmi bezrecepšu zālēm.

Saeimas Budžeta komisijas vadītājs Jānis Vucāns (ZZS) žurnālistiem skaidroja, ka šis ierosinājums izskanējis, lai efektīvāk pārdalītu līdzekļus veselības aprūpē, proti, līdz ar PVN paaugstināšanu bezrecepšu zālēm tiktu iekasēts vairāk naudas veselības budžetā, kas tiktu mērķtiecīgi novirzīta ārstēšanās vajadzībām. Šajā situācijā ir jāizšķiras starp labāko risinājumu - nodokļa atlaidi bezrecepšu zālēm vai nodokļa iekasēšanu un tā novirzīšanu ārstēšanai, kam tas visvairāk vajadzīgs.

Pamatojot ierosinājumu par PVN atcelšanu, izskanējis arī arguments, ka ar lētākām bezrecepšu zālēm tiek sekmēta pašārstēšanās.

KomentāriCopyLinkedIn Draugiem X
Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu