Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Klimata pārmaiņas jau skārušas Eiropas putnus

Klimata pārmaiņas jau skārušas Eiropas putnu sugas, un šī tendence nav iepriecinoša, noskaidrojuši zinātnieki, kuru pētījums aprakstīts žurnālā «Plos One». Lai gan eksperti atzīst, ka dažām sugām siltāks klimats var nākt pat par labu, tomēr šādas sugas ir acīmredzamā mazākumā.

«Kopumā tendences ir negatīvas,» atzinis Lielbritānijas Karaliskās putnu aizsardzības biedrības pārstāvis.

Zinātnieki izstrādājuši klimata pārmaiņu indikatora metodi, lai noteiktu, kā temperatūras maiņa ietekmē katru sugu. Salīdzinot šo modeli ar reālajām pārmaiņām putnu sugu populācijās pēdējo divdesmit gadu laikā, viņi novērojuši acīmredzamu atbilstību prognozētajam.

Proti, tās sugas, kurām siltāks klimats saskaņā ar izstrādāto modeli varētu būt labvēlīgs, kopš astoņdesmitajiem gadiem tiešām pieņēmušās skaitā.

Tomēr gandrīz 75% pētīto sugu šai laikā sarukušas. Kā uzskata pētnieki, tas skaidrojams ar klimata pārmaiņām.

Pētījums aptvēris 122 no 528 Eiropā ligzdojošām sugām. Konstatēts, ka 30 sugām ir izredzes vairoties, savukārt pārējo 92 sugu izplatība savā apdzīvotajā teritorijā var sarukt.

Kā pastāstījis viens no šā darba autoriem, Lielbritānijas Dērhemas universitātes pētnieks doktors Stīvens Viliss, tie putni, kam siltāks klimats izrādās labvēlīgs, varētu izplatīties tālāk uz ziemeļiem.

Tas nozīmē, ka Britu salās var apmesties dažas sugas no kontinentālās Eiropas, ja modelis izrādīsies pareizs un putnu izplatību nekavēs citi šķēršļi. Tā varētu notikt ar lielo niedru ķauķi, sarkanrīkles ķauķi un bišu dzeni.

Toties tādai sugai kā Skotijas krustknābis, kas jau tagad mīt vienīgi Kaledonijas priežu mežos Skotijā, draud izzušana.

«Būtu kauns, ja «Lielā astoņnieka» valsts nespētu pasargāt putnu sugas no izzušanas,» sacījis biedrības pārstāvis, aicinot gādāt par šo mežu saglabāšanu. «Mums ar divkāršu spēku jācenšas to nepieļaut.»

Pētījumā piedalījušies zinātnieki no Dērhemas universitātes, Kembridžas universitātes, Lielbritānijas Karaliskās putnu aizsardzības biedrības, Eiropas Putnu skaitīšanas padomes, Čehijas Ornitoloģijas biedrības, Francijas Nacionālā dabas vēstures muzeja un Nīderlandes Statistikas pārvaldes.

0 Komentāri