Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Liela zinātnieču interese par stipendiju «Sievietēm zinātnē»

Foto: LETA

Šogad ir liela zinātnieču interese par «L`Oréal» Latvijas stipendiju «Sievietēm zinātnē» - konkursam ir iesniegti 43 pētījumu projekti, kas ir vairāk nekā iepriekšējos gados, aģentūrai LETA pastāstīja stipendiju programmas «Sievietēm zinātnē» koordinatore Estere Braķe.

Braķe norādīja, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, kad kandidātes galvenokārt pārstāvēja Latvijas Universitāti, Rīgas Tehnisko Universitāti un to institūtus, bet 2012.gadā - arī Rīgas Stradiņa universitāti, šogad stipendijai pieteikušās arī zinātnieces no Latvijas Lauksaimniecības universitātes.

Nākamās nedēļas sākumā Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) izraudzītie eksperti sāks iepazīties ar pieteiktajiem projektiem. Katru projektu izvērtēs divi eksperti - attiecīgās nozares speciālisti. Savukārt aprīļa sākumā LZA pulcēsies žūrijas komisija akadēmiķa Jāņa Stradiņa vadībā, kura, balstoties uz ekspertu atzinumiem, lems par stipendijas piešķiršanu.

Stipendija tiks pasniegta svinīgā ceremonijā LZA maija vidū. Tajā jaunās stipendiātes solījusi sveikt arī stipendijas patronese Vaira Vīķe-Freiberga, bet iepriekšējā gada stipendiātes atskaitīsies par paveikto.

Jau vēstīts, ka arī šogad stipendija «Sievietēm zinātnē» 4000 latu apmērā tiks piešķirta trim dzīvības zinātņu vai materiālzinātņu jomā strādājošām Latvijas zinātniecēm. Divas doktorantes līdz 33 gadu vecumam to saņems disertācijas izstrādei, bet viena zinātņu doktore vecumā līdz 40 gadiem - zinātnisko pētījumu veikšanai. Stipendija paredzēta, lai atbalstītu sieviešu iespējas veidot karjeru zinātnē un mudinātu jaunās zinātnieces nepamest valsti, tādēļ obligāts nosacījums ir pētījumu veikšana Latvijā.

Starptautiskā «L`Oréal» un UNESCO programma zinātnieču atbalstam «Sievietēm zinātnē» izveidota 1998.gadā, bet Latvijā nacionālā stipendija šajā programmā tiks piešķirta jau devīto reizi.

Iepriekšējais gads «L`Oréal» Latvijas stipendijas «Sievietēm zinātnē» saņēmējām bijis īpaši ražīgs. 2012.gada stipendiāte inženierzinātņu doktore Dagnija Loča ir kļuvusi par RTU Rūdolfa Cimdiņa Rīgas Biomateriālu inovāciju un attīstības centra direktori. 2012.gadā viņas pētījumā iegūti rezultāti, kas paver daudzsološas perspektīvas dabīgam kaulam tuvu kaulu cementu izstrādē, kuri veicinās kaulu atjaunošanos un pakāpeniski organismā izdalīs nepieciešamos medikamentus, samazinot iekaisumu risku pēcoperācijas periodā.

Savukārt 2012.gada stipendiāte Elīna Škapare, kura pēta, kādas veselību veicinošas īpašības piemīt no Latvijai raksturīgām ābolu šķirnēm iegūtiem produktiem, disertāciju jau ir aizstāvējusi - viņai piešķirts farmācijas zinātņu doktores grāds. 2012.gada trešā stipendiāte Ilze Smeltere, kuras pētījuma mērķis ir izveidot jaunu, videi un cilvēkam draudzīgu pjezoelektrisko keramiku, kas varētu kaut daļēji aizstāt līdz šim plaši lietotos toksisko svinu saturošos pjezomateriālus, ir pabeigusi darbu pie disertācijas un gatavojas to aizstāvēt.

0 Komentāri