Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tiks palaists Igaunijas pirmais satelīts «ESTCube-1»

Foto: Reuters/Scanpix

Latvijas Neatkarības atjaunošanas gadadienā, 4.maijā, plkst.5.06 pēc Latvijas laika, Zemes orbītā tiks palaists Igaunijas pirmais satelīts «ESTCube-1», aģentūru LETA informēja Tartu Universitātes preses pārstāve Virge Tamme.

Palaišana notiks no Eiropas kosmodroma Franču Gviānā ar Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) jaunāko nesējraķeti «Vega», un to interneta tiešraidē varēs vērot mājaslapā «www.arianespace.tv».

Projekta vadītājs Marts Norma norāda, ka kubsats (CubeSat) «ESTCube-1», ko izstrādājuši studenti sadarbībā ar pētniecības partneriem no Igaunijas, Somijas un Vācijas, ir veiksmīgi izturējis pēdējos testus Franču Gviānā un gaida palaišanu ar «Vega» nesējraķeti, kas orbītā nogādās arī Eiropas Zemes tālizpētes satelītu «Proba-V» un Vjetnamas pirmo Zemes tālizpētes satelītu «VNREDSat-1a».

Viņš arī atzīst, ka «bez Tartu Universitātē studējošajiem latviešiem projekts nebūtu tik sekmīgs».

Paredzēts, ka «ESTCube-1» sasniegs paredzēto orbītu agrā sestdienas rīta ap plkst.7.06. Pēc ievadīšanas orbītā «ESTCube-1» pārraidīs pārbaudes signālu, kuru varēs uztvert jebkurš radioamatieris frekvencē 437.250 MHz.

Kā norāda Tamme, Igaunijas studentu satelītu programmu 2008.gadā izveidojuši Tartu Universitātes studenti un pasniedzēji, lai popularizētu eksaktās un inženierzinātnes, sniegtu praktisku pieredzi satelītu izstrādē un mudinātu studentus dibināt ar inženierzinātnēm saistītus uzņēmumus. Satelīta galvenais uzdevums ir veikt pirmo elektriskās saules buras komponenšu testu.

Tartu Universitātes doktorants Andris Slavinskis uzskata, ka Igaunijas studentu satelītu programma ir izcils piemērs kā apvienot izglītību un pasaules līmeņa kosmosa zinātni. «Es esmu patiesi priecīgs, ka šis projekts tiek veikts ciešā sadarbībā starp Igauniju un Latviju, akcentē Slavinskis.

Igaunijas studentu satelītu programmā iesaistījušies vairāk nekā simts studentu no Tartu Universitātes, Tallinas Tehniskās universitātes, Igaunijas Aviācijas akadēmijas un Igaunijas Dabaszinātņu universitātes. Projektu vada pētnieki no Tartu Observatorijas un pasniedzēji no Tartu Universitātes.

Satelīta izstrādē piedalās arī Tartu Universitātes studenti no Latvijas, Lietuvas, Vācijas un Ukrainas, kā arī praktikanti no Ventspils Augstskolas un Latvijas Universitātes. Projekta starptautiskie partneri ir Somijas Meteoroloģijas institūts, Helsinku Universitāte, Juvaskules Universitāte, Austrumsomijas Universitāte un Vācijas Kosmosa aģentūra. Projektu atbalsta EKA, un tas ir veltīts Igaunijas Republikas 95.gadadienai.

0 Komentāri