Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mobilās lietotnes nereti dzīvo savu dzīvi

Foto: EPA/Scanpix

Straujā lietotņu izmantošanas pieauguma un ierīču atmiņas apjoma paplašināšanās dēļ digitālais juceklis kļūst arvien lielāks. Bet slikta lietotņu uzturēšana padara ierīces neaizsargātas pret drošības apdraudējumiem. Kaspersky Lab jaunajā pārskatā atklājas, cik plaša ir digitālā jucekļa problēma interneta lietotāju vidū visā pasaulē.

Pētījums liecina, ka lietotāji parasti instalē 12 Android lietotnes ik mēnesi, bet dzēš tikai 10, tādējādi katru mēnesi pievienojot ierīcē divas lietotnes. Jo vairāk lietotņu instalēts ierīcēs, jo svarīgāka ir to pārvaldība, lai nepieļautu digitālo jucekli. Tomēr mēs noskaidrojām, ka tikai pusē (55%) gadījumu lietotāji regulāri atjaunina un pārskata savas ierīces saturu un dzēš neizmantotos dokumentus un lietotnes.

Šie konstatējumi ir ietverti Kaspersky Lab izveidotajā pārskatā ar nosaukumu «Digitālais juceklis un tā briesmas». Pētījums ir balstīts uz ieskatu, kas gūts, oriģināli apvienojot tiešsaistes aptauju 17 valstīs, Kaspersky Security Network (KSN) statistikas analīzi un Kaspersky Lab iekšējo testētāju eksperimentu ar lietotņu veiktspēju.

Digitālā jucekļa pastiprināšanās nozīmē, ka lietotņu attīrīšana un atjaunināšana tagad ir daudz svarīgāka nekā jebkad agrāk, lai cīnītos ar ļaunprogrammatūrām, kas iekļūšanai ierīcēs izmanto lietotņu ievainojamības. Taču aptaujā konstatēts, ka ceturtdaļā gadījumu (28%) lietotāji atjaunina lietotnes savās ierīcēs tikai tad, kad ir spiesti to darīt, un 10% gadījumu viņi cenšas to vispār nedarīt.

Vienas no lielākajām briesmām rada tas, ka lietotāju datus un ierīces riskam var pakļaut lietotņu ikdienas darbība. Kaspersky Lab tehniskie atradumi parāda, ka no 100 Android lietotnēm, ko lietotāji var pārvaldīt (t.i., instalēt un dzēst), 83 ir pieeja lietotāja konfidenciālajai informācijai, piemēram, kontaktinformācijai, ziņām un datiem, un tās pat var veikt zvanus un sūtīt īsziņas.

KSN papildu atklājumi liecina, ka lietotnes var darboties bez lietotāja atļaujas. Vidēji lietotāja Android ierīcē ir 66 lietotnes. Kad tika pārbaudīta reprezentatīva izlase, ko veido 66 vispopulārākās Android lietotnes, 54 tika palaistas fonā, lietotājam pat nepieskaroties tām. Tādējādi bez kādas lietotāja līdzdalības vidēji dienā tiek patērēti 22 MB datu plūsmas.

Lietotņu iestatījumi nodrošina lietotājam noteiktu kontroli pār to, kam lietotne var piekļūt un ar ko mijiedarboties ierīcē. Tomēr aptaujā tika konstatēts, ka tikai 40% respondentu ar nolūku maina katras lietotnes iestatījumus savā viedtālrunī. Turklāt tikai 32% var atteikties instalēt mobilo lietotni, ja viņi nav apmierināti ar licences līguma saturu.

Lai cīnītos ar jucekli un aizsargātu personīgos datus, lietotājiem ir ieteicams rīkoties šādi:

  • saprotiet, kas un kur glabājas — veltiet laiku tam, lai caurskatītu savas ierīces un noskaidrotu, kāda informācija kurās lietotnēs un datnēs ir saglabāta jūsu ierīcē;

  • rūpīgi tīriet ierīci — veltiet laiku sava digitālā mājokļa sakārtošanai, regulāri attīrot un atjauninot ierīcēs saglabāto informāciju;

  • lietotņu un programmu atjaunināšanas programmatūra — atjauninājumi ir jāveic regulāri, tiklīdz ir izlaistas jaunās versijas;

  • izmantojiet specializētu programmatūru, kas palīdz noteikt tās lietotnes, kuras ir potenciāli bīstamas vai tiek reti izmantotas.

    Materiāls tapis sadarbībā ar Kaspersky Lab

0 Komentāri