Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zinātnieki detalizēti pētīs pazemes ūdeņus Latvijā

Foto: Evija Trifanova/LETA

Latvijas Universitātes un Latvijas Lauksaimniecības universitātes speciālistu vadībā pētnieku grupa uzsāks darbu pie projekta, kurā pētīs pazemes ūdeņus visā valsts teritorijā.

Projekts «Starpnozaru zinātnieku grupas un modeļu sistēmas izveide pazemes ūdeņu pētījumiem» ir viens no 35 projektiem, kas saņems finansējumu Eiropas Sociālā fonda aktivitātē «Cilvēkresursu piesaiste zinātnei», un mērķis ir attīstīt zinātnes cilvēkresursu kapacitāti fundamentālu un praktisku zinātnisku problēmu risināšanai Latvijā zemes dzīļu resursu, īpaši pazemes ūdeņu un ar tiem saistīto resursu, pētījumos.

Kā informē Latviajs Universitātē, pazemes ūdeņi ir svarīgākais dzeramā un rūpniecībā izmantojamā ūdens avots Latvijā. Projekta ietvaros tiks pētīta pazemes ūdeņu aprite un ķīmiskais sastāvs visā Latvijas teritorijā, analizējot ūdens paraugus un izveidojot hidroģeoloģisko modeļu sistēmu.

Pazemes ūdeņu kompleksai izpētei tiks izveidota starpnozaru darba grupa, kurā iesaistīsies ģeoloģijas, ķīmijas, fizikas un vides zinātnes zinātnieki, ārzemju zinātnieki, jaunie zinātnieki, doktoranti un maģistranti.

«Dažādu nozaru speciālistu kopīgs darbs ļaus sasniegt rezultātus, ko nav iespējams gūt strādājot atsevišķi vienas nozares speciālistiem. Šis projekts veicinās to, ka jaunie zinātnieki nevis strādās savā šaurajā specializācijā, risinot specifiskas zinātniskas problēmas, bet darbosies starpnozaru komandā tādejādi realizējot liela mēroga, sabiedrībai un tautsaimniecībai nozīmīgus un pielietojamus pētījumus» stāsta Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes Iežu pētījumu laboratorijas vadītājs Andis Kalvāns.

Projektā tiks izveidota integrēta matemātisko modeļu sistēma jeb pazemes ūdeņu datorsimulācijas sistēma, kas aptvers visu Latvijas teritoriju. Šī modeļu sistēma pēc apjoma un sarežģītības būtiski pārsniegs visus iepriekšējos līdzīgos pētījumus Latvijā. To nav iespējams izdarīt, izmantojot komerciāli pieejamo modelēšanas programmatūru, tāpēc modeļu sistēma tiks būvēta izmantojot autentiskus, īpaši šim mērķim radītus, matemātiskās modelēšanas instrumentus.

«Matemātiskā modelēšana ir viena no nozarēm, kur Latvijas zinātnieku eksportspēja un atpazīstamība starptautiskā mērogā nav apšaubāma. Projekta ietvaros šīs nozares kapacitāte tiks tālāk attīstīta multidiscpinārā sadarbībā ar hidroģeologiem, hidrologiem, vides zinātniekiem, tādējādi veicinot zinātnisko izcilību. Esam iecerējuši saglabāt pēctecību pētījumiem, kas iesākti Valsts pētījumu programmā KALME, un projicēt modelējamos procesus klimata mainības apstākļiem» skaidro projekta zinātniskais vadītājs Uldis Bethers.

Latvijā un pasaulē ir ļoti maz pētīta iespējamo klimata izmaiņu ietekme uz pazemes ūdeņiem. Mainoties klimatiskajiem apstākļiem - nokrišņu daudzumam un gaisa temperatūrai - var notikt gruntsūdeņu līmeņa paaugstināšanās vai pazemināšanās, tādejādi radot pārmitrus apstākļus vai ūdens deficītu mežu un lauksaimniecības zemēs.

0 Komentāri