Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

DNS testu būs iespējams veikt tikai četru stundu laikā

Foto: Scanpix/Reuters

Zinātnieki kriminālisti izstrādājuši metodi, kura tikai četru stundu laikā ļaus salīdzināt aizdomās turamo DNS ar nozieguma vietā atrastiem paraugiem, vēsta «BBC News».

Jaunā tehnoloģija ir spējīga paātrināt DNS testu veikšanu: gēnus tagad varēs salīdzināt gandrīz tik ātri, kā pirkstu nospiedumus. Policisti tagad varēs ātri salīdzināt aizdomās turamo DNS ar datu bāzi un pieņemt lēmumu par aizturēšanu. Lielbritānijā 75% aizturēto atbrīvo sešu stundu laikā, bet 95% - diennakts laikā. Daudzi pret drošības naudu atlaistie izdara atkārtotu noziegumu. Pašlaik, DNS paraugu apstrādei, no nogādāšanas laboratorijā brīža, tiek patērētas gandrīz astoņas stundas, pie kam, tas ir ļoti dārgs process.

Pētnieku grupa brita Endrjū Hopvuda un amerikāņa Frederika Zenhauzerna vadībā nolēma paātrināt šo procesu – tā, lai DNS karti varētu sastādīt īsākā laika periodā. Zinātnieki izstrādāja instrumentu, kas apvienoja DNS apstrādes kartridžu un īpašu čipu, kas paredzēts paraugu analīzei no vates tampona. Ar šādu tamponu palīdzību parasti tiek ņemti DNS paraugi no iztriepēm aizdomās turamā mutē un pēc tam tie tiek apstrādāti ar īpašām ķīmiskām vielām. Visu pārējo paveic analizators, kurš sastāda DNS karti, kuru var salīdzināt ar datu bāzē esošajiem paraugiem.

Viss šis process - no iztriepju paņemšanas brīža līdz tam kad tiek sastādīta ģenētiskā karte – aizņem tikai četras stundas. Taču zinātnieki ir pārliecināti, ka jau tuvākajā laikā to izdosies optimizēt un samazināt līdz trīs stundām.

Taču, kā uzsver zinātnieki, lai pilnībā izmantotu jaunās metodes piedāvātās iespējas, nepieciešams, lai kārtību sargājošo iestāžu darbiniekiem būtu iespēja reālā laikā salīdzināt analīzes rezultātā iegūto paraugu ar datu bāzi. Pašlaik datu bāzes ne ASV, ne Lielbritānijā nevar strādāt ar jauno sistēmu.

«Neskatoties uz to, ka rīkošanās ar šo instrumentu šķiet diezgan viegla, tomēr darbam ar to nepieciešama īpaša apmācība. Taču mēs esam pārliecināti, ka jebkurš cilvēks ar standarta izglītību dabas zinātņu jomā spēs tikt ar to galā,» - saka jaunā analizatora izgudrotāji.

0 Komentāri