Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Klaviatūras latīņu izkārtojums aziātiem rada nespēju rakstīt hieroglifus

Foto: Scanpix/Reuters

Nesenie socioloģisko aptauju un pētījumu rezultāti Āzijas reģionā konstatēja vienu visai specifisku problēmu – japāņu un ķīniešu jaunā paaudze sastapusies ar grūtībām hieroglifu rakstīšanā, vēsta «DailyTech».

Pēc sociologu domām, šīs problēmas iemesls ir tāds, ka teksta ievadīšanai tiek masveidā izmantotas ierīces ar latīņu klaviatūru, kuras ir saprotamas mums, taču tām nav nekādas saistības ar seno hieroglifu rakstīšanas veidu.

Šī gada aprīlī izdevums «China Youth Daily» veica aptauju, kurā tika noskaidrots, ka 83% no 2072 respondentiem ir šāda veida problēmas. Līdzīgus rezultātus uzrādīja arī portāla «Dayang» Net adekvāta aptauja. Šāds fenomens tika nosaukts par «simbolu amnēziju». Āzijā daudzi jo daudzi lietotāji teksta ievadīšanai izmanto uz latīņu alfabēta bāzes veidotas klaviatūras. Līdz ar to, cilvēki neizmanto hieroglifus, un attiecīgi tie pamazām aizmirstas.

«Es atceros hieroglifa veidolu, taču vairs nezinu ar kādām līnijām tas ir jāzīmē,» stāsta 21 gadu vecā Honkongas studente Lī Hanveja (Li Hanwei). Honkongas Universitātes lingvistikas katedras docents Sjoks Vaitings (Siok Wai Ting) brīdina, ka hieroglifu rakstīšanas spēju zaudējumam ar laiku pievienosies arī to lasītprasmes zudums.

Toties Pensilvānijas Universitātes ķīniešu valodas un literatūras profesors Viktors Meijers (Victor Mair) uzskata, ka «"simbolu amnēzija» ir dabisks evolūcijas process».

Šo problēmu padziļina tas, ka teksta ievades ierīces ar hieroglifu izkārtojumu plašu izplatību neguva pat dzimtajā Āzijas reģionā. Lai saglabātu hieroglifu rakstības iemaņas, aziātiem atliek vien cerēt tikai uz ierīcēm ar skārienjūtīgu ekrānu, kuras atbalsta ar roku rakstīta teksta ievadīšanu.

0 Komentāri