Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Iespējams, atklāts kā saslimšanas gadījumā iznīcināt tikai vēža šūnas

Foto: Scanpix/Reuters

Amerikāņu zinātnieki izstrādājuši veidu, kā iedarbināt vēža šūnu pašiznīcināšanās mehānismu. Sekmīgu izmēģinājumu gadījumā viņu darbs var kļūt ar pamatu jaunām vēža ārstēšanas metodēm. Vēzis ir viena no visgrūtāk ārstējamajām slimībām pasaulē.

Saslimšanā ar vēzi katrs gadījums ir unikāls, jo slimības attīstība atkarīga no dažādu faktoru kopuma, tostarp cilvēka ģenētiskajām īpašībām un apkārtējās vides. Mūsdienās pastāvošā ķīmijas terapija, kā zināms, nav pietiekami efektīva un bieži noved pie nepatīkamiem blakus efektiem.

Šīs terapijas laikā izmantotie medikamenti iedarbojas ne tikai uz vēža šūnām, bet negatīvi ietekmē arī veselās šūnas. Tā preparāts, kas paredzēts audzēja šūnu likvidēšanai, bieži noved pie matu zaudēšanas, jo arī matu šūnas ļoti ātri dalās un zāles darbojas arī uz tām.

Šā iemesla dēļ daudzi zinātnieki vēlas atrast tādu ārstēšanas metodi, kas spētu iznīcināt tikai vēža šūnas, neradot nekādus nevēlamus blakus efektus. Iespējams, ka ASV Kalifornijas tehnoloģiskās universitātes zinātniekiem beidzot ir izdevies atrisināt šo uzdevumu.

Zinātnieku pētnieciskais darbs tika veikts ar molekulāro programmēšanu saistīta projekta ietvaros, un viens no pētījuma mērķiem bija paplašināt zināšanas par to, kādā veidā molekulās glabājas informācija, kā arī kādu praktisku pielietojumu iespējams atrast šīm zināšanām. Detalizētāk par pētījuma rezultātiem vēstīts rakstā, kas publicēts žurnāla «Proceedings of the National Academy of Sciences» jaunākajā numurā.

www.pok.lv

«Molekulas ir spējīgas atklāt mutācijas vēža šūnās un mainīt savu konformāciju, lai aktivizētu terapeitisko atbildi vēža šūnas iekšienē, vienlaikus paliekot neaktīvas šūnās, kurām nav vēža mutāciju,» pētījuma pamatā esošo principu komentējis viens no darba vadītājiem Neils Pīrss.

Velkot paralēles ar datorprogrammēšanu, zinātnieki salīdzina DNS ar informāciju, kas glabājas datora cietajā diska, bet RNS – ar informāciju, kura atrodas datora operatīvajā atmiņā (un, piemēram, tiek zaudēta, datoru izslēdzot). Amerikāņu zinātnieku izstrādātās metodes pamatā ir mazo RNS grupas. Tās ir nelielas RNS molekulas (garumā mazākas par 30 nukleotīdu pāriem, kamēr parastā RNS sastāv no aptuveni tūkstoša nukleotīdu pāru), kuras piedalās daudzos cilvēka dzīvības uzturēšanas procesos.

Pētījumā tika pierādīts, ka katram vēža veidam iespējams izstrādāt zāles uz mazo RNS bāzes, kuras iedarbosies tikai uz vēža šūnām. Atbilstoši izstrādes pamatprincipam, zālēs ir jāietilpst divu dažādu mazo RNS grupu pārstāvjiem. Pirmajai mazo RNS grupai ir jānosaka, vai konkrētā šūna ir vēža šūna. Ja jā, tad otrā mazo RNS grupa iedarbina garās RNS ķēdes veidošanas procesu. Šūna šo reakciju atpazīst kā infekciju un savukārt iedarbina pašiznīcināšanās mehānismu.

Kā teikts rakstā, eksperimentu laikā ar mākslīgi izaudzētām cilvēka kaulu un smadzeņu vēža šūnām, kā arī ar šūnām, kuras izraisa priekšdziedzera vēzi, zinātnieku izstrādātā metode ļāvusi no 20 līdz pat 100 reizēm samazināt vēža šūnu daudzumu, nekādi neietekmējot citas, veselās šūnas. Tagad sekos jau daudz plašāki eksperimenti, kuru gaitā pētnieki centīsies noskaidrot, vai jaunā shēma ir izmantojama jaunu vēža ārstēšanas un terapijas metožu radīšanai.

0 Komentāri