Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtības. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arī Latvijas debesīs redzama spožā «Pan-STARRS» komēta

Foto: Reuters/Scanpix

Kopš pirmdienas, 11.marta, Latvijas debesīs, tāpat kā citviet mūsu planētas ziemeļu puslodē ir novērojama «Pan-STARRS» komēta, portālam «Apollo» pavēstīja Latvijas Astronomijas biedrībā.

Tuvākajās dienās komēta būs redzama uzreiz pēc saulrieta zemu virs horizonta, rietumos. 12.un 13.martā komēta atradīsies netālu no jaunā Mēness sirpja, bet vēlāk tā pārvietosies Zivju un Pegaza zvaigznājā, un aprīļa pirmajā pusē būs novērojama Andromedas zvaigznājā.

Spožuma ziņā šobrīd šī komēta ir salīdzināma ar Lielā Lāča zvaigznāja spožākajām zvaigznēm, tādēļ labvēlīgos apstākļos to var novērot ar neapbruņotu aci kā izplūdušu objektu ar ļoti izteiktu komētai raksturīgu asti, skaidro biedrībā.

Komētai attālinoties no Saules, tās spožums samazināsies, tādēļ marta nogalē, iespējams, to varēs novērot vairs tikai ar binokli vai nelielu teleskopu, taču precīzi komētas spožuma izmaiņas ir grūti prognozēt.

«Pan-STARRS» komēta (C/2011 L4) tika atklāta 2011.gada jūnijā ar Panorāmas izpētes teleskopa un ātrās reaģēšanas sistēmas pirmo teleskopu PS1, kas atrodas Havaju salās, Haleakala kalnā.

«Pan-STARRS» komēta ir viens no visplašāk zināmajiem PS1 atklātajiem objektiem, kas gan nav uzskatāma par Zemei bīstamu komētu, jo 5. martā, kad komēta atradās vistuvāk Zemei, tās attālums līdz mūsu planētai bija aptuveni 161 miljons kilometru.

Populārākā periodiskā komēta ir «Haleja» komēta (1P/Halley), kas Sauli apriņķo vidēji 75 gados un iepriekš bija novērojama 1986. gadā, kad gan tā bija ar grūtībām saskatāma ar neapbruņotu aci. Savukārt spožas komētas parādās vidēji ik pēc 15 līdz 20 gadiem.

Latvijā spožas komētas pēdējo reizi tika novērotas 1996.gadā un 1997.gadā.

Šogad Zemes ziemeļu puslodē, iespējams, būs novērojama vēl viena ļoti spoža komēta, kas Saulei maksimāli pietuvosies novembrī.

0 Komentāri