Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Windows XP — vēl tikai četrus mēnešus

  • Raksts
  • Foto
Foto: publicitātes foto

Tieši pēc četriem mēnešiem Microsoft pārtrauks atbalstu vienai no visu laiku vispopulārākajām operētājsistēmām — Windows XP. Ko tas nozīmē tiem 25 % Latvijas interneta lietotāju, kuri saskaņā ar Gemius datiem joprojām izmanto Windows XP? Skaidro Sarmīte Mickeviča, Microsoft Baltijas reģiona mazo un vidējo klientu vadītāja.

Kas ir Windows XP?

Windows XP, kuras nosaukums cēlies no vārda experience, dienas gaismu ieraudzīja 2001. gadā. Neredzēti jaudīgā operētājsistēma īsā laikā kļuva ārkārtīgi populāra un ieguva vairāk nekā 800 miljonus lietotāju. Lai gan Windows XP šo 12 gadu laikā ir nomainīta ar trim jaunām operētājsistēmu paaudzēm (Windows Vista 2007. gadā, Windows 7 2009. gadā un Windows 8 2012. gadā), Latvijā joprojām liela daļa datorlietotāju izmanto tieši šo Windows versiju.

Kādēļ Microsoft pārtrauks Windows XP atbalstu un ko tas nozīmēs datorlietotājiem?

Varētu domāt, ka operētājsistēmai, kas ir tik populāra, vienkārši būtu jāturpina sniegt atbalstu, respektējot lietotāju izvēli par labu šim produktam. Izrādās, ka tik vienkārši tomēr nav. Operētājsistēma, kas bija izcila pirms 12 gadiem, šobrīd ir ne tikai morāli novecojusi, bet vairs nespēj pasargāt datoru no šodienas apdraudējumiem — kaitnieciskiem uzbrukumiem, konfidenciālas informācijas zagšanas un citiem. Operētājsistēma tam nav piemērota, jo tās izveides laikā šādu risku nemaz nebija. Tādēļ Microsoft turpināt šādas novecojušas operētājsistēmas atbalstu kļūst ne tikai arvien sarežģītāk, bet vienā brīdī tas var kļūt pat neiespējami. Savukārt lietotāji, kas vēl pēc 2014. gada 8. aprīļa turpinās lietot Windows XP, pakļauj reālām briesmām savu personisko datu drošību.

Jākļūst modernākam

Drošība nav vienīgais apsvērums, kāpēc Windows XP vairs nevajadzētu būt lietotāja izvēlei numur 1. Lielākā daļa šodienas datorprogrammu domātas jaunākām Windows versijām un netiek atbalstītas Windows XP. Tas nozīmē, ka arī Windows XP lietotāja datora iespējas ir krietni ierobežotas, nemaz nerunājot par lēnāku datora darbību. Zināmā mērā tas ir līdzīgi tam, kā šodien lietot 12 gadu vecu telefonu — iespējams, ka tas vēl darbojas, bet vai patiešām šāds tālrunis varētu būt labprātīga mūsdienu lietotāja izvēle?

Boston Consulting Group 2013. gadā veikts pētījums atklāj, ka tikai nedaudz vairāk par pusi no mazajiem un vidējiem uzņēmumiem cenšas kļūt modernāki un izmanto mākoņdatošanas pakalpojumus. Vienlaikus pētījums parāda, ka tie uzņēmumi, kuri adaptē jaunākos IT risinājumus, savu apgrozījumu palielina par aptuveni 14 % ātrāk nekā viņu tehnoloģijas neizmantojošie līdzinieki.

Uzņēmumu vadītāji, kuri jau veikuši savu darbinieku datoru operētājsistēmu atjaunošanu, atzīst, ka mainās arī klientu vēlmes — tie grib piekļūt produktiem nekavējoties un saņemt pakalpojumus jebkurā diennakts laikā un ar labāku servisu. Lai to nodrošinātu, ir nepieciešams mūsdienīgs tehnoloģiskais nodrošinājums.

Kas notiks, kad tiks pārtraukts XP atbalsts?

Operētājsistēma turpinās darboties, un neviens lietotājs netiks piespiests pāriet uz jaunāku programmatūru. Tomēr tā vairs nesaņems nekādus programmatūras atjauninājumus, tostarp tādus drošības atjauninājumus, kuri var palīdzēt datora aizsardzībā pret bīstamiem vīrusiem, spiegprogrammatūru un citu ļaunprogrammatūru. Atjaunināti netiks arī draiveri, kas var padarīt dažādas programmas nesaderīgas ar operētājsistēmu, traucēt interneta satura lietošanu vai ārējo ierīču pievienošanu datoram. Tāpat Windows XP lietotāji vairs nesaņems atjauninājumus Microsoft Office 2003, nevarēs saņemt palīdzību vai ziņot par kļūdām. Tomēr sistēma turpinās darboties.

Pārlūkprogrammas Firefox, Opera un Chrome paziņojušas, ka vēl kādu laiku turpinās atbalstīt savu pārlūku darbību datoros ar Windows XP. Tomēr jāņem vērā, ka tas var radīt lietotājiem iluzoru drošības sajūtu, jo operētājsistēmas drošības atjauninājumi vairs nebūs pieejami.

Kad XP lietotājiem vajadzētu pāriet uz jaunāku operētājsistēmas versiju?

Īsā atbilde ir — nekavējoties. Datorprogrammu nomaiņa vienmēr prasa laiku — jāpiesaista IT speciālists, jāsaplāno budžets, iespējams, jāapsver arī jauna «dzelža» iegāde. Tāpēc sākt par XP nomaiņu domāt nākamā gada aprīlī būs jau krietni par vēlu.

* Šis ir apmaksāts reklāmas raksts

0 Komentāri