Visnetīrākā iela Rīgā gaisa piesārņojuma ziņā - Brīvības iela

FOTO: Lita Krone / LETA

Līdzīgi kā citos gados, arī šomēnes sausais laiks veicinājis gaisa kvalitātes pasliktināšanos Rīgas centra ielās, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) operatīvā informācija.

Gaisā suspendēto cieto daļiņu ar diametru līdz 10 mikrometriem jeb PM10 daudzums laika periodā no 2.marta līdz 27.martam Brīvības ielas novērojumu stacijā 14 reizes pārsniedzis Eiropas Savienības direktīvā un Latvijas Ministru kabineta noteikumos minēto robežlielumu cilvēka veselības aizsardzībai, kas ir 50 mikrogramu kubikmetrā 24 stundu periodā.

Gadā atļauti 35 pārsniegumi, un atbilstoši provizoriskai informācijai šogad līdz 27.martam Brīvības ielā, Rīgā, bijis 18 pārsniegumu - viens janvārī, trīs februārī un 14 martā.

3.martā PM10 diennakts vidējais daudzums sasniedza pat 106 mikrogramus kubikmetrā. Sliktākā gaisa kvalitāte Rīgas centrā novērota no 28.februāra līdz 7.martam, kā arī marta otrajā pusē - periodos, kad valdīja auksts un sauss laiks.

Gaisa kvalitātes pasliktināšanās pilsētu ielās pavasarī ir ikgadēja parādība, to lielā mērā izraisa pa ziemu sakrājušies smilts un sāls putekļi. Iepriekšējos sešos gados Rīgā, Brīvības ielā, gaisa kvalitātes normatīvs martā tika pārsniegs 11-19 dienās.

Martā tradicionāli tiek reģistrēts lielākais gaisa piesārņojums putekļu dēļ, martam seko citi pavasara un ziemas mēneši.

LVĢMC novērojumu stacija Brīvības ielā atrodas pie Dailes teātra. Tās galvenais nolūks ir mērīt autotransporta ietekmi uz gaisa piesārņojumu.

Savukārt stacijā Kronvalda bulvārī, kas atrodas pie Pilsētas kanāla un mēra fona piesārņojumu, PM10 robežlielums šomēnes pārsniegts tikai divas reizes - 5. un 6.martā. Tiesa, pērn visa gada garumā šajā novērojumu stacijā piesārņojums ar putekļiem ne reizi nepārsniedza 50 mikrogramu kubikmetrā diennaktī.

Kronvalda bulvārī tiek mērīts arī gaisa piesārņojums ar sīkajām daļiņām PM2.5 - to diametrs nepārsniedz 2,5 mikrometrus un tās tiek uzskatītas par īpaši bīstamām veselībai. Pasaules Veselības organizācijas (PVO) vadlīnijas nosaka, ka PM2.5 vidējai koncentrācijai nevajadzētu pārsniegt 25 mikrogramus kubikmetrā diennaktī.

Saskaņā ar LVĢMC operatīvajiem datiem PM2.5 daudzums Kronvalda bulvārī šomēnes deviņas reizes pārsniedzis minēto robežlielumu, bet kopš gada sākuma reģistrēti jau 26 pārsniegumi.

PM2.5 vidējā koncentrācija Kronvalda bulvāra novērojumu stacijā gada pirmajos trīs mēnešos sasniegusi 21 mikrogramu kubikmetrā, un tas ir divas reizes virs PVO vadlīnijās noteiktās robežas.

PVO uzskata, ka gaisa piesārņojums ir ceturtais lielākais risks veselībai - aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas. Pastāvīgi ieelpojot lielu daudzumu sīku daļiņu, palielinās risks iegūt sirds un asinsvadu slimības, elpošanas orgānu slimības un vēzi. Lielāko risku veselībai rada gaisa piesārņojums iekštelpās, kur cilvēki pavada lielāko daļu laika.

Uz augšu
Back