T, 17.08.2022.

Malaizijas premjera izmeklēšanā konfiscē €24 miljonus skaidrā naudā

LETA/REUTERS
Malaizijas premjera izmeklēšanā konfiscē €24 miljonus skaidrā naudā
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments

Izmeklēšanā pret korupcijā aizdomās turamo bijušo Malaizijas premjerministru Nadžibu Razaku konfiscētajās somās atradusies skaidra nauda 24 miljonu eiro apmērā, piektdien paziņojusi Malaizijas policija.

Policija 18.maijā neapdzīvotā dzīvoklī augstas klases kooperatīvajā namā Kualalumpurā konfiscēja 284 kastes ar dārgām dizaineru rokassomām un 72 somas, kas bija piebāztas ar naudu, dārglietām un pulksteņiem.

Nadžiba pārstāvētā partija «Apvienotā malajiešu nacionālā organizācija», kas ieņēma galveno lomu bijušajā valdošajā koalīcijā, paziņoja, ka policijas konfiscētā nauda esot ziedojumi partijai, kas daļēji bija paredzēti šomēnes notikušajām vēlēšanām.

Nadžibs tika apsūdzēts par simtiem miljonu eiro piesavināšanos no valsts investīciju fonda «1Malaysia Development Berhad» («1MDB»). Viņš noliedzis apsūdzības korupcijā un tika attaisnots valdības izmeklēšanā.

Nadžiba vadītā koalīcija «Barisan Nasional» («Nacionālā fronte»), kas pie varas valstī bija vairāk nekā 60 gadus, 9.maijā negaidīti cieta zaudējumu parlamenta vēlēšanās. Viņš 12.maijā paziņoja, ka pēc sakāves vēlēšanās atkāpjas no «Barisan Nasional» līdera amata.

Pēc šīm vēlēšanām premjerministra amatā atgriezās 92 gadus vecais Mahatirs Mohamads, kurš ir uzdevis policijai atsākt šīs lietas izmeklēšanu un atlaidis ģenerālprokuroru Mohamedu Apandi Ali pēc apgalvojumiem, ka viņš palīdzējis piesegt Nadžiba korupcijas skandālu.

Nadžibam 12.maijā tika liegta izbraukšana no valsts. Viņš bija pavēstījis, ka kopā ar sievu vēlas doties uz ārzemēm neilgās brīvdienās, tomēr izplatījās baumas, ka ekspremjers, kurš iesaistīts plašā korupcijas skandālā, varētu mēģināt aizbēgt no valsts.

Komentējot policijas veiktās konfiskācijas, «Apvienotā malajiešu nacionālā organizācija» skaidroja, ka Nadžibs pēc zaudējuma vēlēšanās ir atkāpies no partijas vadītāja amata, bet vēl nebija paspējis nodot naudu jaunajai partijas vadībai. Partija aicināja policiju atdot naudu partijai, kad izmeklēšana būs pabeigta.

Policija atklāja, ka 35 no 72 konfiscētajām somām tika atrasta skaidra nauda, lielākoties Malaizijas un Singapūras valūta, kopumā 114 ringitu (24,44 miljonu eiro) vērtībā. Konfiscēto dārglietu un pulksteņu vērtību policija vēl novērtē.

Policija kopumā veica kratīšanu 12 vietās, tostarp Nadžiba ģimenes mājās, kur konfiscēja 500 000 ringitu (107 186 eiro) un pagaidām neidentificētu daudzumu ārvalstu valūtu, kā arī rokassomas un vērtslietas.

Arī Nadžiba meitas mājās policija konfiscēja 150 rokassomiņas un vērtslietas.

Nadžibs šonedēļ tika nopratināts ilgāk nekā desmit stundas, un varasiestādes norādījušas, ka viņam pavisam drīz var tikt izvirzītas kriminālapsūdzības.

Malaizijas jaunais finanšu ministrs Lims Guans Engs paziņoja, ka Nadžiba administrācija ir krāpusies «1MDB» lietās un radījusi parlamentā maldīgu priekšstatu par valsts finansiālo situāciju.

Viņš norādīja, ka valsts parāds pieaudzis līdz triljonam ringitu (214 miljardiem eiro) un Finanšu ministrija glābusi «1MDB», samaksājot gandrīz septiņus miljardus ringitu (1,5 miljardus eiro), lai segtu fonda parādus kopš 2017.gada aprīļa. «1MDB» savukārt apgalvoja, ka nauda iegūta no darbības racionalizācijas.

«1MDB» amatpersonas ir atzinušas ministrijai, ka fonds ir bankrotējis un nespēs šogad segt savas parādsaistības.

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu