Zviedrijā stājies spēkā likums, kas seksu bez piekrišanas definē kā izvarošanu

Ilustratīvs attēls. FOTO: RIA Novosti/Scanpix

Zviedrijā svētdien stājies spēkā likums, nosakot, ka visiem seksuālajiem kontaktiem nepieciešama visu iesaistīto pušu piekrišana, pretējā gadījumā tie uzskatāmi par izvarošanu.

Jaunais likums paredz, ka izvarotājus varēs notiesāt arī gadījumos, ja nav konstatēta vardarbība vai vardarbības draudi, bet otra puse nav devusi savu piekrišanu.

Līdz šim, lai personu apsūdzētu izvarošanā, bija jāpierāda, ka persona pielietojusi pret upuri spēku vai draudus, vai arī, ka upuris bijis alkohola reibumā vai kādā citā stāvoklī, kas padarījis to viegli izmantojamu.

Jaunais likums nosaka, ka personām mutiski jāpiekrīt vai ar savu rīcību skaidri jāparāda, ka tās vēlas iesaistīties seksuālās aktivitātēs. Pretējā gadījumā tā tiks uzskatīta par izvarošanu.

Likums padarīs Zviedriju tikai par desmito valsti Eiropā, kas atzinusi, ka sekss bez piekrišanas ir izvarošana, maijā, kad likums tika apstiprināts parlamentā, norādīja organizācijas «Amnesty International» pētniece Anna Blusa.

«Vairums Eiropas valstu vēl arvien definē izvarošanu, balstoties uz fizisku spēku, draudiem vai piespiešanu, un šīs novecojušās definīcijas nodarījušas neizmērāmu ļaunumu,» viņa piebilda.

Uz augšu
Back