S, 13.08.2022.

ES pieprasa Krievijai uzņemties atbildību par MH17 notriekšanu

TVNET/LETA
ES pieprasa Krievijai uzņemties atbildību par MH17 notriekšanu
Facebook LinkedIn Draugiem Twitter
Comments 2
Foto: Reuters/ScanPix

Eiropadome ceturtdien publicētā ziņojumā pieprasa Krievijai uzņemties atbildību par aviosabiedrības «Malaysia Airlines» pasažieru lidmašīnas notriekšanu 2014.gada jūlijā Austrumukrainā.

«[Eiropadome] aicina Krievijas Federāciju uzņemties atbildību un pilnībā sadarboties ar tiem, kas pūlas noskaidrot patiesību, nodrošināt taisnīgumu un atbildīgumu,» teikts ziņojumā.

Starptautiskā izmeklētāju komanda maijā pirmo reizi paziņoja, ka raķete «Buk», ar kuru tika notriekta lidmašīna, piederējusi Krievijas armijas brigādei. Izmantojot fotogrāfijas un video, izmeklētājiem izdevies noteikt maršrutu, pa kuru raķete tika nogādāta no Krievijas pāri robežai Ukrainā.

Jau vēstīts, ka arī Nīderlande un Austrālija paziņojušas, ka uzskata Krieviju par atbildīgu, ņemot vērā tās lomu lidmašīnas notriekšanā, un apsver lietas nodošanu kādai starptautiskai tiesai vai organizācijai.

ES augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni jau maijā pieprasīja Krievijai uzņemties atbildību par MH17 notriekšanu.

Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs atsevišķā paziņojumā aicināja Krieviju uzņemties atbildību un sadarboties visos centienos saukt pie atbildības vainīgos.

Malaizijas lidmašīna «Boeing 777», kas bija ceļā no Amsterdamas uz Kualalumpuru, tika notriekta 2014.gada 17.jūlijā virs teritorijas Ukrainas austrumos, kuru kontrolē Krievijas atbalstītie kaujinieki. Bojā gāja visi aviolainerī esošie 298 cilvēki, no kuriem vairums bija Nīderlandes pilsoņi, bet lidmašīnā atradās arī Lielbritānijas, Austrālijas un citu valstu pilsoņi.

Starptautiskā izmeklēšanā, ko veic Austrālija, Beļģija, Malaizija, Ukraina un Nīderlande, tika secināts, ka lidmašīna tika notriekta ar raķeti «Buk», kas Ukrainā tika ievesta no Krievijas un izšauta no Maskavas atbalstīto kaujinieku kontrolētās teritorijas. Taču ceturtdien izmeklētāji pirmo reizi paziņoja, ka raķete piederējusi Krievijas armijai un atvesta no Krievijas armijas 53. pretgaisa raķešu brigādes Kurskā.

Krievija visus līdzšinējos izmeklēšanas secinājumus ir noraidījusi un noraidīja arī izmeklētāju ceturtdienas paziņojumu.

Maskava paziņoja, ka šāds ierocis nekad nav šķērsojis Krievijas un Ukrainas robežu, un Krievijas Ārlietu ministrija nosodīja mēģinājumus «diskreditēt Krieviju starptautiskās sabiedrības acīs».

Tēmas
Aktuālais šodien
Jaunākās ziņas
Svarīgākais
Uz augšu