Piecas noderīgas aplikācijas dziedāšanas iemaņu uztrenēšanai

FOTO: Publicitātes foto

Vasara ir lielais dziedāšanas laiks: ballītes, kāzas, festivāli, pārgājieni ar vakarēšanu pie ugunskura, Dziesmu svētki. Spēj tik turēt līdzi! Lielisks palīgs balss saišu uztrenēšanā var būt tehnoloģijas, precīzāk, mobilās aplikācijas, kas palīdz apgūt vai pilnveidot dziedāšanas prasmi.

Materiāls tapis sadarbībā ar mobilo sakaru operatoru BITE

«Protams, mobilās aplikācijas nevar pilnībā aizstāt nopietnas vokālās nodarbības. Taču to izstrādē nereti tiek iesaistīti profesionāli mūziķi, kuri ir pārliecināti – aplikācijas var palīdzēt būtiski izkopt dziedāšanas prasmes un ritma izjūtu. Par to praksē ir pārliecinājušies arī daudzi BITES darbinieki, kuri dzied koros un dažādās muzikālās apvienībās,» norāda BITES sabiedrisko attiecību vadītāja Karīna Javtušenko.

Ņemot vērā, ka šovasar ir patiešām daudz dažādu iespēju uzdziedāt gan pašiem, gan kopā ar draugiem vai tuviniekiem, gan arī krietni lielākā pulkā – XXVI Vispārējos latviešu Dziesmu un XVI Deju svētkos, kas sāksies jau 30.jūnijā, muzikālo prasmju uzlabošana var būt ļoti noderīga. Tāpēc BITES darbinieki piedāvā apkopojumu ar piecām populārākajām aplikācijām balss, dzirdes un ritma izjūtas attīstīšanai, kas pieejamas bez maksas.

Aplikācija «Learn to Sing - Sing Sharp» palīdzēs pareizi iesildīt balsi, trenēt dzirdi, kā arī vingrināties, ierakstīt un noklausīties savus mēģinājumus. Treniņu nolūkiem var izmantot populāras dziesmas, balss iesildīšanai pieejami dažāda līmeņa vingrinājumi – no ļoti vienkāršiem līdz sarežģītiem. Tā ļauj arī noteikt savas balss diapazonu, īpaši augstākās un zemākās notis. Pieejama ierīcēm ar iOS un «Android» operētājsistēmām.

Neatkarīgi no tā, vai vēlies improvizēt, mācīties melodijas vai vienkārši skaņot savu ģitāru, būtu vēlama laba izpratne par ritma mācības pamatiem (intervāliem, oktāvām, akordiem). Aplikācijā «Perfect Ear - Ear Trainer» apkopoti daudzveidīgi dzirdes un ritma vingrinājumi, kā arī uzdevumi solfedžo pamatu apgūšanai – nošu lasīšanas vingrinājumi, muzikāli diktāti, kā arī raksti par mūzikas teoriju. Pieejama ierīcēm ar «Android» operētājsistēmu.

Savukārt «Swiftcales» veidotāji apgalvo, ka šī ir pirmā aplikācija, kas simulē nodarbības pie klavierēm kopā ar vokālo pedagogu. Tajā ietvertās mācību sesijas ir piemērotas ikvienam – gan iesācējiem, gan pieredzējušiem dziedātājiem. Šo aplikāciju ir veidojuši profesionāli mūziķi, tāpēc vingrinājumiem ir teju neierobežotas variācijas – tie paredzēti dažādu vokālās tehnikas nianšu trenēšanai. Pieejama ierīcēm ar iOS un «Android» operētājsistēmām.

Aplikācija «Vox Tools: Learn to Sing», kuras izstrādē piedalījušies sertificēti vokālās tehnikas skolotāji, piedāvā individuālām vajadzībām piemērotus balss iesildīšanas vingrinājumus. Tajā atrodamas neskaitāmas pamācības dažāda augstuma vīriešu un sieviešu balsīm, kā arī vairāki noderīgi rīki – diktofons, virtuālās klavieres u.c.

Pašdisciplīnai var palīdzēt aplikācijā iekļauti spēles elementi un bonusu «pelnīšana». Piemēram, «Vanido.io» tās izstrādātāji dēvē par personisko dziedāšanas skolotāju. Te katru dienu pieejami trīs jauni vokālie vingrinājumi, savukārt sesija tiek personalizēta atbilstoši balss diapazonam un iepriekšējiem sasniegumiem (nopelnītajiem bonusiem). Aplikācija palīdz būt disciplinētam, proti, vingrināties katru dienu, sekot līdzi savam progresam un piepildīt pat izaicinošus mērķus. Pieejama ierīcēm ar iOS operētājsistēmu.

Vēl ir atlikušas dažas dienas līdz lielajai Sadziedāšanās naktij, kas notiks 8.jūlijā, tādēļ vari paspēt lejupielādēt kādu no aplikācijām un uzlabot savu dziedātprasmi, lai tādas dziesmas kā, piemēram, Raimonda Paula «Manai dzimtenei», Mārtiņa Brauna «Saule. Pērkons. Daugava», Raimonda Tigula «Lec, saulīte», Emiļa Melngaiļa «Jāņu vakars» vai vīru koriem domātā Valtera Kaminska «Mūžu mūžos būs dziesma» tavā izpildījumā skanētu vēl labāk. Šīs dziesmas no noslēguma koncerta repertuāra kā piemērotas kopīgai dziedāšanai min Latvijas Nacionālā kultūras centra koru un vokālo ansambļu eksperts Lauris Goss.

Uz augšu